Nederland en Duitsland slaan handen ineen voor ontwikkeling van AI-chips


Key takeaways

  • Nederland en Duitsland werken samen aan de ontwikkeling van AI-halfgeleiders.
  • Het Nederlandse NADI gebruikt een DARPA-achtig model om baanbrekende innovatie in Europa te stimuleren.
  • Dit initiatief heeft tot doel de ontwerpcycli van chips drastisch te verkorten en de afhankelijkheid van Amerikaanse technologie te verminderen.

Om de Europese afhankelijkheid van Amerikaanse technologie te verminderen, werken Nederland en Duitsland samen via hun strategische innovatie-instanties aan de ontwikkeling van AI-halfgeleiders. De Nederlandse premier Rob Jetten kondigde vandaag aan dat het Nationaal Agentschap voor Disruptieve Innovatie (NADI), een nieuwe Nederlandse organisatie, gaat samenwerken met het Duitse SPRIND.

Nieuw model voor innovatie

NADI, dat deze maand is opgericht met een overheidsinvestering van 500 miljoen euro, is gemodelleerd naar het Amerikaanse DARPA, het agentschap dat tijdens de Koude Oorlog werd opgericht en baanbrekend werk verrichtte op het gebied van GPS, stealth-luchtvaart en het internet.

Jetten, die in februari een taskforce voor concurrentievermogen introduceerde, benadrukte dat Europese landen moeten samenwerken in plaats van geïsoleerd te innoveren om wereldwijd concurrerend te blijven.

Financiering

Het partnerschap zal gebruikmaken van de Duitse productie- en onderzoekscapaciteiten in combinatie met het sterke halfgeleidernetwerk rondom het Nederlandse bedrijf ASML.

In de komende 20 maanden zullen NADI en SPRIND 40 miljoen euro uittrekken ter ondersteuning van kleine teams die artificiële intelligentie inzetten om de ontwikkeling van chips te stroomlijnen die worden gebruikt voor zowel het trainen als het uitvoeren van AI-modellen.

Optimalisatie van chipontwerp

Jelle Prins, medeoprichter van NADI, merkte op dat huidige marktleiders zoals Nvidia krachtige hardware produceren die vaak inefficiënt is voor inferentietaken, waarbij hij het gebruik van dergelijke chips vergeleek met het inzetten van een zware vrachtwagen voor een simpel boodschappenritje.

Ondertussen verklaarde Jano Costard van SPRIND dat het initiatief erop gericht is de ontwerpcyclus – die doorgaans meerdere jaren in beslag neemt – drastisch te verkorten, waarbij wordt gestreefd naar een versnelling met meerdere ordes van grootte.

Groeiende Europese trend

Die trend van het oprichten van gespecialiseerde innovatieagentschappen neemt in heel Europa toe. Frankrijk lanceerde AID in 2018, Duitsland richtte SPRIND op in 2019 en het Verenigd Koninkrijk richtte ARIA op in 2023.

(at)

Wil je meer technieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Tech Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.