Detailhandel krijgt klap in Europa; België noteert daling van 1,8 procent


Key takeaways

  • Het omzetvolume in de Europese detailhandel is in juli 2026 gedaald.
  • Duitsland kende met 3,4 procent de sterkste maandelijkse daling.
  • Jaarindexen laten ondanks kortstondige dalingen een bescheiden totale groei zien.

Uit nieuwe gegevens van Eurostat blijkt dat de detailhandelsactiviteit in juli 2026 in heel Europa over het algemeen is teruggelopen. In vergelijking met de voorgaande maand daalde het volume van de detailhandel met 0,6 procent in de eurozone en met 0,4 procent in de Europese Unie. Dit betekent een ommekeer ten opzichte van juni 2026, toen in beide regio’s een bescheiden groei van 0,2 procent werd genoteerd.

Verschuivingen in handel

De sectorale prestaties liepen sterk uiteen. Zowel in de eurozone als in de EU kende de verkoop van tabak, dranken en voedingsmiddelen een lichte stijging, met respectievelijk 0,4 procent en 0,3 procent.

Daarentegen was er sprake van een daling in de verkoop van brandstof voor motorvoertuigen en non-foodartikelen. Meer specifiek daalden de non-foodartikelen (exclusief brandstof) met 1,4 procent in de eurozone en met 1,1 procent in de EU, terwijl de brandstofverkoop bij gespecialiseerde verkooppunten in die respectieve regio’s met 0,8 procent en 1,1 procent daalde.

Regionale verschillen

De nationale trends vertoonden grote verschillen. Duitsland kende de sterkste maandelijkse daling met 3,4 procent, gevolgd door Spanje met 0,9 procent, terwijl Polen en Italië beide een daling van 0,3 procent lieten zien.

Daarentegen werd er positieve groei gemeld in Letland, Cyprus en Luxemburg, met stijgingen van respectievelijk 2,5 procent, 2 procent en 1,8 procent.

Groei op lange termijn

Op jaarbasis waren de vooruitzichten positiever. In vergelijking met juli 2025 steeg de detailhandelsindex met 0,6 procent in de eurozone en met 1 procent in de EU.

De jaarlijkse groei was het sterkst in Cyprus, Letland en Zweden. Sommige landen bleven echter worstelen: Roemenië noteerde een aanzienlijke jaarlijkse daling van 5,7 procent, gevolgd door Duitsland met 2,5 procent.

België

In België daalde het verkoopvolume in de detailhandel eveneens, met in totaal 1,8 procent. Dat meldt Statbel.

Sommige categorieën, zoals lederwaren, schoeisel, kleding en textiel, kenden een aanzienlijke maandelijkse stijging van 14,6 procent. Ook de verkoop van andere consumptiegoederen in gespecialiseerde winkels groeide met 2,1 procent. Niet-gespecialiseerde winkels, waar voedingsmiddelen en genotmiddelen de boventoon voeren, kenden daarentegen een daling van 3,4 procent.

(at)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.