Toerisme in Noord-Korea niet populair bij Russen ondanks pact tussen beide landen


Key takeaways

  • Russische burgers tonen nauwelijks interesse in toerisme in Noord-Korea, ondanks promotie door de overheid.
  • Defensiepacten stimuleren het reizen nu Europese visa aan banden worden gelegd.
  • Door de staat gesponsorde luxe resorts verhullen de grimmige realiteit van dwangarbeid en strenge controle.

Ondanks officiële inspanningen om Noord-Korea te profileren als een vooraanstaande vakantiebestemming, blijft de daadwerkelijke belangstelling onder Russische burgers minimaal. Hoewel reisbureaus en regeringsfunctionarissen het ‘kluizenaarskoningrijk’ omschrijven als een verborgen paradijs, is het aantal bezoekers laag.

Uit gegevens van Sergei Krivonosov van de Toerismecommissie van de Doema blijkt dat in 2025 slechts ongeveer 5.000 Russen erheen reisden, met een bescheiden verwachte stijging naar 6.000 voor het volgende jaar. Bijgevolg beschouwen experts uit de sector de bestemming als een marginaal segment van de Russische reismarkt. Dat schrijft The Moscow Times.

Diplomatieke allianties

Deze impuls voor het toerisme valt samen met een strategische koerswijziging in de diplomatie. Na de invasie van Oekraïne in 2022 hebben Moskou en Pyongyang hun alliantie aanzienlijk versterkt. Een bezoek van Vladimir Poetin in 2024 resulteerde in een defensiepact waarin de uitbreiding van het toerisme expliciet was opgenomen.

Deze verschuiving vindt plaats nu reizen naar Europa voor Russen steeds meer aan banden wordt gelegd. Dat is het gevolg van het strengere Schengenvisumbeleid dat door de EU wordt gevoerd.

Kosten

De reisopties variëren in prijs en opzet. Standaardreizen naar Pyongyang kosten ongeveer 100.000 roebel (1.000 euro), terwijl uitgebreidere achtdaagse reizen – inclusief bezoeken aan het strandresort Wonsan-Kalma – bijna 1.650 euro.

Opvallend is dat sommige reisbureaus kleine kortingen aanbieden aan Russische veteranen van het conflict in Oekraïne. De locatie Wonsan-Kalma, ooit een militair vliegveld, is omgevormd tot een luxe resort en werd in 2025 ingewijd door Kim Jong-un en zijn dochter, wat lof oogstte van Russische functionarissen zoals Sergej Lavrov.

Vanuit Vladivostok

De logistiek van deze reizen weerspiegelt vaak de nauwe banden tussen de twee landen. Toeristen vliegen doorgaans vanuit Vladivostok met Air Koryo, dat een verouderde vloot van vliegtuigen uit het Sovjettijdperk exploiteert. Eenmaal in het land worden bezoekers begeleid door Russisch sprekende gidsen en volgen ze strikte reisprogramma’s.

Sommige reisbureaus hebben zelfs ‘patriottische’ pakketten geïntroduceerd, zoals reizen die zijn afgestemd op de Noord-Koreaanse Dag van het Leger in 2027, om de culturele en politieke banden te benadrukken.

Positieve ervaringen

Persoonlijke verslagen van Russische reizigers benadrukken vaak de verrassend goede kwaliteit van de accommodaties, waarbij sommigen deze gunstig vergelijken met vergelijkbare Russische hotels. Deze bezoekers zijn vaak getuige van door de staat gesponsorde uitingen van vriendschap, zoals militaire koren die het Russische volkslied zingen.

Zelfs de aanwezigheid van testlocaties voor ballistische raketten in de buurt van toeristische gebieden wordt door reisorganisaties gebagatelliseerd. Zij benadrukken dat vakantiegebieden veilig zijn en gescheiden van militaire activiteiten.

Dwangarbeid

Verder landinwaarts promoten reisorganisaties Samjiyon als een moderne skibestemming. Hoewel dit wordt gepresenteerd als een triomf van zelfredzaamheid, wijzen mensenrechtenactivisten erop dat dergelijke grootschalige infrastructuurprojecten waarschijnlijk zijn gebouwd met behulp van dwangarbeid en onder onderdrukkende arbeidsomstandigheden.

Deze grimmige realiteit ontbreekt volledig in de brochures van reisorganisaties, die het land blijven aanprijzen als een gastvrij toevluchtsoord voor wie aan de westerse invloed wil ontsnappen. (fc)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.