Russische aanval veroorzaakt brand in UNESCO-werelderfgoed in Kiev


Key takeaways

  • Russische luchtaanvallen hebben brand veroorzaakt bij het door UNESCO beschermde Pechersk Lavra-klooster.
  • Meerdere slachtoffers en wijdverspreide stroomuitval hebben Kiev en andere regio’s lamgelegd.
  • President Volodymyr Zelensky vraagt de G7-landen dringend om meer luchtverdedigingssystemen.

Een grootschalige Russische luchtaanval op Kiev heeft een brand veroorzaakt in het Pechersk Lavra-klooster, een historische locatie die beschermd is als UNESCO-werelderfgoed. Dat meldt VRT NWS. De brand trof vooral de Hemelvaartkathedraal, een centraal gebouw binnen het duizend jaar oude complex. Hulpdiensten zijn bezig met het blussen van de vlammen op een plek die van enorme spirituele en culturele betekenis is voor de orthodox-christelijke gemeenschap en het Oekraïense volk. Deze locatie heeft in het verleden talrijke tragedies doorstaan, waaronder een verwoestende aardbeving in 1230 en de sloop van de Grote Kerk door de Sovjet-Unie tijdens de Tweede Wereldoorlog.

Wereldwijde verontwaardiging

De vernietiging van zo’n heilige bezienswaardigheid heeft geleid tot internationale en binnenlandse verontwaardiging. De Oekraïense premier, Yulia Svyrydenko, veroordeelde de daad als een brute aanval op zowel de bevolking als het nationaal erfgoed. Hij bespotte de beweringen van Rusland dat het orthodoxe waarden hooghoudt.

Ook het hoofd van de Oekraïense Orthodoxe Kerk betreurde de brand op een van ’s werelds meest heilige plekken. In het buitenland vergeleek de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot, de wreedheid van de aanvallen met een aanslag op de Notre-Dame.

Menselijke tol

Naast de culturele schade veroorzaakte de militaire campagne aanzienlijke verliezen aan mensenlevens en het uitvallen van de infrastructuur. In de hoofdstad kwamen ten minste vier mensen om het leven en raakten er 23 gewond, waardoor duizenden inwoners gedwongen werden hun toevlucht te zoeken in ondergrondse schuilplaatsen.

De aanvallen legden ook de elektriciteitsnetten plat, waardoor meer dan 140.000 mensen zonder stroom kwamen te zitten. Het geweld breidde zich uit naar andere regio’s. In Charkov kwamen vijf reddingswerkers om het leven, terwijl er ook slachtoffers werden gemeld in Soemy en Dnipropetrovsk.

Escalerend geweld

Deze reeks aanvallen behoort tot de zwaarste van deze maand, na eerdere droneaanvallen waarbij meer dan 100 gewonden en 20 doden vielen. Als reactie op het escalerende geweld heeft president Volodymyr Zelensky met spoed om extra luchtverdedigingssystemen gevraagd aan zijn internationale partners. Hierbij richtte hij zich specifiek op de G7-landen voor steun. (mv) (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.