Key takeaways
- Rusland heeft vijf dronebases gebouwd in de buurt van Wit-Rusland om de aanvalsroutes naar Kiev te verkorten.
- Het Wit-Russische luchtruim wordt dagelijks geschonden door drones die op weg zijn naar Oekraïense doelen.
- Loekasjenko weigert grondtroepen in te zetten, ondanks het feit dat hij strategische steun verleent aan het Kremlin.
Om zijn luchtaanvallen op Oekraïne te stroomlijnen, heeft Rusland meerdere bases voor de inzet van drones opgezet in de buurt van de Wit-Russische grens. Volgens een rapport van de Wit-Russische dienst van Radio Free Europe/Radio Liberty zijn er de afgelopen twee tot drie jaar maar liefst vijf van dergelijke faciliteiten gebouwd.
Deze locaties, gelegen in de Russische regio’s Smolensk, Oryol en Bryansk, bevinden zich op korte afstand van de Wit-Russische grens, waarbij één installatie naar verluidt tot de grootste dronehavens ter wereld behoort.
Strategische positionering
Door vanuit deze strategische locaties te opereren, kunnen Russische troepen Kiev en westelijke Oekraïense gebieden effectiever aanvallen, aangezien de vliegroutes aanzienlijk worden verkort. Deze drones vliegen vaak door het Wit-Russische luchtruim om hun bestemmingen te bereiken.
Hoewel Wit-Russische veiligheidsfunctionarissen in 2025 meer dan 1.400 schendingen van het luchtruim hebben gedocumenteerd en verklaren dat drones bijna dagelijks hun grondgebied doorkruisen, vermijdt de regering in Minsk Rusland expliciet de schuld te geven, waarbij ze de incidenten vaak aan Oekraïne toeschrijft of de bron onbekend laat.
De complexe rol van Wit-Rusland
Ondanks dat Wit-Rusland weigert eigen militairen in te zetten op het slagveld, is het land een cruciale partner voor het Kremlin gebleven. Het land diende als het eerste uitvalsbasis voor de invasie van 2022 en blijft krachtige diplomatieke steun bieden. President Volodymyr Zelensky waarschuwde onlangs dat Rusland probeert Wit-Rusland verder in de vijandelijkheden te betrekken.
Omgekeerd heeft president Alexander Loekasjenko de mogelijkheid van het inzetten van zijn troepen van de hand gewezen, waarbij hij verklaarde dat hij niet zal toestaan dat zijn soldaten als “kanonnenvoer” worden opgeofferd en de wens uitsprak om een direct conflict met Oekraïners, Litouwers en Polen te vermijden.
Afhankelijkheid van kamikaze-drone-technologie
De luchtcampagne leunt zwaar op “kamikaze”-drones, met name de door Iran ontworpen Shahed-modellen en hun in Rusland vervaardigde tegenhangers, bekend als Gerans. Hoewel Iran blijft ontkennen deze wapens aan Moskou te leveren, onderscheppen en schieten Oekraïense verdedigingssystemen deze onbemande vliegtuigen regelmatig neer.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

