Goudprijzen dalen door sterke dollar en onzekerheid over staakt-het-vuren met Iran


Key takeaways

  • Een sterkere Amerikaanse dollar en onzekerheid rond het staakt-het-vuren tussen de VS en Iran zorgden vrijdag voor een lichte daling van de goudprijzen.
  • Ondanks de daling op korte termijn ligt goud nog steeds op koers voor de derde opeenvolgende wekelijkse stijging.
  • De toekomstige goudprijs hangt grotendeels af van de stabiliteit van het staakt-het-vuren. Een mislukking zou de prijzen kunnen doen dalen, terwijl voortgezette vredesbesprekingen de goudprijs boven de 5.000 dollar per ounce kunnen duwen.

De goudprijs kende vrijdag een lichte daling door een sterkere Amerikaanse dollar en onzekerheid rond het staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Ondanks deze daling lijkt goud nog steeds op weg naar de derde wekelijkse stijging op rij. Deze opwaartse trend wordt toegeschreven aan de verwachting van beleggers dat de Federal Reserve eerder en grotere renteverlagingen zal doorvoeren. Hierdoor zullen niet-renderende activa zoals goud aantrekkelijker worden.

Lichte daling

Vrijdagmorgen (11.30 in Brussel) noteerde spotgoud 4.749,31 dollar per ounce, een daling van 0,33 procent. Over de hele week heeft het edelmetaal echter een stijging van 1,6 procent laten zien. De Amerikaanse goudfutures voor juni volgden dit voorbeeld en daalden met 0,95 procent tot 4.771,90 dollar.

Sterke dollar en staakt-het-vuren

De stijgende dollarindex maakte goud, geprijsd in Amerikaanse dollars, duurder voor houders van andere valuta’s. Analisten suggereren dat het gebrek aan duidelijkheid over de ontwikkeling van het staakt-het-vuren en de gevolgen daarvan voor de energiemarkten heeft geleid tot een tijdelijke pauze in de prijsbeweging van goud.

Sinds het conflict tussen de VS en Iran op 28 februari uitbrak, zijn de spotgoudprijzen met ongeveer 10 procent gedaald. Deze daling wordt grotendeels toegeschreven aan stijgende energieprijzen die de inflatiezorgen aanwakkeren en de mogelijkheid van hogere rentetarieven.

Vrijdag toonde het fragiele staakt-het-vuren van twee weken tussen de Verenigde Staten toch al tekenen van spanning. Washington en Teheran beschuldigden elkaar van het schenden van de afspraken rond de Straat van Hormuz. Ondanks deze spanningen zijn de prijzen voor Brent-ruwe olie deze week met ongeveer 11 procent gedaald. Beleggers zijn optimistisch dat het staakt-het-vuren zou kunnen leiden tot de heropening van de Straat van Hormuz, een cruciale waterweg voor het wereldwijde transport van olie en vloeibaar aardgas.

Toekomstig traject van goud

Analisten zijn van mening dat het toekomstige traject van goud afhangt van de stabiliteit van het staakt-het-vuren. Een mislukking van de onderhandelingen zou ertoe kunnen leiden dat de goudprijs terugvalt naar rond de 4.500 dollar per ounce. Omgekeerd, als het staakt-het-vuren standhoudt en een vredesakkoord waarschijnlijker lijkt, zou goud de 5.000 dollar per ounce kunnen overschrijden.

Beleggers volgen de komende economische cijfers op de voet om aanwijzingen te vinden over de toekomstige monetaire beleidsbeslissingen van de Federal Reserve. De Amerikaanse index voor persoonlijke consumptieve bestedingen, de favoriete inflatiemaatstaf van de Fed, steeg in februari met 2,8 procent ten opzichte van vorig jaar, wat in lijn ligt met de marktverwachtingen.

Beleggers kijken nu uit naar de publicatie van de Amerikaanse consumentenprijsindex voor maart. Die wordt later vandaag gepubliceerd en zou meer inzicht moeten geven over de richting van het monetaire beleid van de Fed.

Het marktsentiment suggereert momenteel een kans van 31 procent op een renteverlaging van ten minste 25 basispunten door de Federal Reserve tijdens haar vergadering in december, een stijging ten opzichte van 20 procent de dag ervoor.

Andere edelmetalen

Ook andere edelmetalen vertoonden prijsschommelingen. De spotprijs van zilver daalde (om 11h30 in Brussel) met 0,20 procent tot 75,20 dollar per ounce, terwijl platina met 2,25 procent daalde tot 2.064,25 dollar. De palladiumprijs daalde met 0,93 procent tot 1.552,50 dollar. (ev)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.