Key takeaways
- De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met een invoerheffing van 200 procent op Franse wijnen en champagne om Frankrijk onder druk te zetten om zich aan te sluiten bij zijn Board of Peace.
- Dit illustreert Trumps bereidheid om economische macht in te zetten voor geopolitiek gewin.
- De dreiging van invoerheffingen tegen Europese landen signaleert het potentieel voor escalerende handelsspanningen en diplomatieke conflicten.
De Amerikaanse president Donald Trump kondigde een mogelijk tarief van 200 procent aan op Franse wijnen en champagne als de Franse president Emmanuel Macron zou weigeren zich aan te sluiten bij zijn Board of Peace-initiatief. Hij suggereerde dat de tarieven Macron zouden stimuleren om deel te nemen, hoewel hij erkende dat dit niet verplicht was.
De Board of Peace, die wordt gesteund door de VN-Veiligheidsraad, heeft tot doel toezicht te houden op het staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas en heeft uitnodigingen gestuurd naar wereldleiders als Vladimir Poetin, Keir Starmer en Narendra Modi.
Ambities voor Groenland
Trump sprak daarnaast nogmaals zijn voornemen uit om Groenland te controleren, waarbij hij verwachtte dat er ondanks de historische aanspraken van Denemarken minimale weerstand vanuit Europa zou komen. Hij stelde dat aanwezigheid in het verleden niet gelijkstond aan eigendom, daarbij verwijzend naar een niet nader gespecificeerde “boot” van eeuwen geleden.
Groenland staat sinds 1721 onder Deens bestuur, werd in 1953 onderdeel van Denemarken en kreeg in 2009 zelfbestuur. Trump dreigde eerder Groenland te verwerven, met of zonder Europese goedkeuring, daarbij verwijzend naar het belang ervan voor de mondiale veiligheid.
Tarieven
Hij stelde ook voor om tot 25 procent invoerheffingen op te leggen aan acht Europese landen, waaronder het Verenigd Koninkrijk, totdat de Verenigde Staten de controle over Groenland hebben. Hoewel militair geweld niet is uitgesloten, zou minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio hebben verklaard dat Trump de voorkeur geeft aan een koopovereenkomst.
Als reactie hierop overwegen Europese landen vergeldingsheffingen en bredere economische tegenmaatregelen tegen de VS. (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

