Om het aantal op- en afstappende reizigers in elk station manueel te tellen, geeft NMBS jaarlijks meer dan 100.000 euro uit. Dat blijkt uit cijfers die Open VLD-Kamerlid Christian Leysen opvroeg bij minister van Mobiliteit François Bellot (MR).
Ieder jaar in oktober zet de spoorwegmaatschappij een legertje personeelsleden in om negen opeenvolgende dagen tellingen uit te voeren. Sinds 2016 is de groep tellers uitgebreid met een aantal werkkrachten op interim-contracten, goed voor 100.000 euro per jaar. Hoeveel de kosten bedragen om de groep vaste werknemers in te zetten voor de reizigerstellingen, kan de NMBS naar eigen zeggen niet becijferen.
‘Waanzin’
Federaal parlementslid Christian Leysen vindt het positief dat de NMBS zicht probeert te krijgen op de reizigersstromen, maar stelt zich vragen bij de werkwijze. ‘Manueel treinreizigers tellen is niet meer van deze tijd. Anno 2020 moeten er meer digitale oplossingen zijn. Zo kunnen camera’s met intelligente software met een nauwkeurigheid van 98 procent tellingen organiseren’, zegt hij.
Hij verwijst ook naar een project in de Londense metro. Als gevolg van een testfase in 2016 zal de London Underground komende zomer een reizigerstelsysteem met wifi uitrollen. Die technologie traceert alle bewegingen van passagiers die een smartphone bij zich hebben. Mensen die echter niet gevolgd willen worden, moeten hun wifi uitzetten of de smartphone in vliegtuigmodus zetten.
Nederlandse zitplaatsvinder
De Nederlandse Spoorwegen (NS) zetten wifi dan weer in om het reizigersgemak te vergroten. Indien de plannen goedgekeurd worden door de Autoriteit Persoonsgegevens, wil de NS de zogenaamde zitplaatsvinder in haar applicatie verfijnen. Nu gaat het bedrijf nog voort op het gewicht van de trein, maar met wifi-tracking kunnen vrije zitplaatsen nog makkelijker doorgegeven worden.
In zijn antwoord gaf minister van Mobiliteit Bellot (MR) nog mee dat de NMBS en telecomprovider Proximus aan een proefproject werken. In twee stations wil men de verplaatsingen van reizigers observeren om daarmee aan de slag te gaan.

