Key takeaways
- Stijgende energie- en grondstofkosten hebben de prijs van F-35 gevechtsvliegtuigen met 1,3 miljard euro verhoogd, waardoor Zwitserland zijn bestelling heeft verlaagd.
- De Zwitserse regering blijft zich inzetten om zoveel mogelijk F-35’s te kopen binnen de oorspronkelijke begrotingslimiet van 6,4 miljard euro die in 2020 door de kiezers is goedgekeurd.
- Ondanks de geopolitieke druk en de Zwitserse toezegging om de defensie-uitgaven te verhogen, blijven de neutraliteit van het land en de strenge exportregels uitdagingen vormen voor de wapenaankopen.
Zwitserland heeft een vermindering aangekondigd van het aantal Lockheed Martin F-35 gevechtsvliegtuigen dat het van plan is te kopen van de VS. Het besluit volgt op een onverwachte stijging van de prijs van de vliegtuigen, die zou kunnen oplopen tot 1,3 miljard euro als gevolg van hogere energie- en grondstofkosten. De oorspronkelijke overeenkomst met de Verenigde Staten voorzag in een totale kostprijs van 6,4 miljard euro voor de aankoop van 36 F-35’s.
Balans vinden
Geconfronteerd met deze financiële uitdaging heeft de Zwitserse regering bevestigd dat ze vastbesloten is om zoveel mogelijk gevechtsvliegtuigen aan te schaffen binnen het vastgestelde budget. Deze beslissing weerspiegelt een zorgvuldige balans tussen het voldoen aan de defensiebehoeften van Zwitserland en het respecteren van het oorspronkelijke prijsplafond dat door de kiezers is goedgekeurd. De aankoop van nieuwe gevechtsvliegtuigen is lange tijd een controversieel onderwerp geweest in Zwitserland. In 2020 kwam het op het nippertje door een volksstemming, afhankelijk van de overeengekomen kosten.
Recente gebeurtenissen, waaronder de inval van Rusland in Oekraïne en de toegenomen druk van de VS om regionale defensie-uitgaven te doen, hebben een complex geopolitiek landschap gecreëerd. Terwijl deze factoren de noodzaak onderstrepen om de veiligheidsmaatregelen te versterken, hebben de neutraliteit van Zwitserland en de strenge exportregels de toegang tot noodzakelijke bewapening belemmerd. Desondanks heeft Zwitserland beloofd om zijn defensie-uitgaven tegen 2032 te verhogen tot 1 procent van het BBP, wat ver onder de doelstellingen van de NAVO-leden ligt.
De aankoop van de F-35 valt samen met lopende onderhandelingen tussen Zwitserland en de VS om de importtarieven te verlagen. Dit volgt op een belofte van Zwitserse bedrijven om de komende vijf jaar 170 miljard euro te investeren in de VS. (uv)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

