Key takeaways
- Zuid-Afrika is op zoek naar nieuwe exportmarkten in Afrika en Azië om het mogelijke banenverlies en de economische vertraging als gevolg van de Amerikaanse tarieven te verzachten.
- De Zuid-Afrikaanse regering benadrukt dat haar export slechts een klein deel van de totale Amerikaanse import uitmaakt en geen bedreiging vormt voor de concurrentiepositie van de Amerikaanse industrie.
- Diplomatieke inspanningen worden voortgezet om het handelsgeschil op te lossen, terwijl Zuid-Afrika exporteurs actief helpt om andere markten te verkennen.
Als gevolg van de dreigende Amerikaanse invoerrechten die duizenden banen kunnen kosten en een negatief effect op de economische groei kunnen hebben, is Zuid-Afrika actief op zoek naar nieuwe markten in Afrika en Azië. Regeringsfunctionarissen uiten hun frustratie over de Verenigde Staten en wijzen erop dat de Zuid-Afrikaanse export slechts een fractie van de totale Amerikaanse import uitmaakt en geen bedreiging vormt voor de concurrentiepositie van de Amerikaanse industrie.
Zuid-Afrika zoekt nieuwe markten
President Cyril Ramaphosa verzekert de natie dat het beschermen van de exportindustrieën een topprioriteit blijft. Hoewel de onderhandelingen met de VS zullen worden voortgezet om de markttoegang voor Zuid-Afrikaanse producten te behouden, is diversificatie naar nieuwe exportmarkten, met name in Afrika, van cruciaal belang.
Verwacht wordt dat de tarieven, die sectoren als landbouw, auto-industrie en textiel zullen treffen, de groei met 0,2 procent kunnen drukken. Hoewel de schattingen uiteenlopen, zou het banenverlies kunnen oplopen tot ongeveer 30.000 banen. Om de gevolgen te verzachten, heeft Zuid-Afrika voorgesteld om vloeibaar aardgas en landbouwproducten uit de VS te importeren en te investeren in de mijnbouw en metaalrecycling.
Diplomatieke inspanningen aan de gang
Minister van Buitenlandse Zaken Ronald Lamola benadrukt dat de Zuid-Afrikaanse import een verwaarloosbaar deel van de totale Amerikaanse import vertegenwoordigt en geen bedreiging vormt voor de Amerikaanse economie of nationale veiligheid. Hij noemt de export van landbouwproducten tegen het seizoen in als voorbeeld van hoe Zuid-Afrika gaten in de Amerikaanse markt opvult zonder binnenlandse producten te verdringen.
Ondanks diplomatieke spanningen met de VS als gevolg van meningsverschillen over een aantal kwesties, waaronder Zuid-Afrika’s standpunt over Israël en Palestina, blijft Ramaphosa zich inzetten om oplossingen te vinden. Er is een ondersteuningsbureau opgericht om exporteurs en producenten te helpen bij het verkennen van andere markten in Afrika, Azië en het Midden-Oosten. De regering zet ook vaart achter de plannen om een vrijhandelszone op het Afrikaanse continent te creëren. (uv)

