Wat verandert er voor jouw geld in 2025?

In 2025 veranderen er veel zaken die een impact kunnen hebben op jouw geld. We laten ons licht schijnen over de voornaamste wijzigingen.

Jouw spaargeld

  • Om te beginnen, wordt de fiscale vrijstelling voor gereglementeerde spaarboekjes opgetrokken van 1.020 tot 1.050 euro. Zodra het spaargeld meer opbrengt, int de fiscus een roerende voorheffing van 15 procent op alles boven die grens. Het gaat hier overigens om een gunsttarief, want de roerende voorheffing bedraagt normaal 30 procent. 
    • Spaarders die hun geld parkeren op een niet-gereglementeerde spaarrekening, zoals de Saver Account van Izola Bank, betalen op al hun spaaropbrengsten een taks van 30 procent. Hetzelfde geldt voor de geldrekeningen van brokers, zoals Bux en Trade Republic.
    • Het is nog maar de vraag of die fiscale vrijstelling een lang leven is beschoren. Enkele Arizona-partijen, en in het bijzonder N-VA, willen sleutelen aan de spaarfiscaliteit. De Vlaams-nationalisten willen de fiscale vrijstelling uitbreiden naar alle kapitaalopbrengsten. Er wordt gesproken van een vrijstelling tot 2.000 euro. Daarbij zou het gunsttarief van 15 procent wel op de schop gaan. Het grote doel is om de spaarfiscaliteit te vereenvoudigen.
  • Intussen laten meer en meer banken weten dat ze bij de start van het nieuwe jaar het mes zetten in de spaartarieven. Vorige week was BNP Paribas Fortis de eerste grootbank die zo’n ingreep aankondigde. Intussen hebben KBC en ING België het voorbeeld van hun concurrent gevolgd.
    • Doordat de Europese Centrale Bank (ECB) dit jaar is begonnen met de rente te verlagen, zien de banken zich genoodzaakt om de spaartarieven naar beneden bij te stellen.
    • Ook een wet voor gereglementeerde spaarboekjes dwingt enkele financiële instellingen om te snoeien in de spaartarieven. 
  • Ook de overheid snoeit in de spaarrente. De rente op de zogenaamde e-DEPO-rekening daalt op 1 januari van 2,5 naar 2,3 procent bruto. Na betaling van de roerende voorheffing (30%) bedraagt het nettotarief vanaf volgend jaar 1,61 procent.

Jouw loon

  • Zo’n miljoen werknemers, waaronder ongeveer 500.000 bedienden die onder paritair comité 200 vallen, mogen bij de start van het nieuwe jaar een loonstijging van welgeteld 3,58 procent verwachten. Dat is het gevolg van de automatische loonindexering. Dat systeem zorgt ervoor dat de salarissen worden aangepast aan de stijgende levensduurte. Ook de lonen van bedienden en arbeiders die vallen onder de voedingsnijverheid, land- en tuinbouw, de logistiek en de horeca worden op 1 januari aangepast aan de inflatie.
    • Maar niet alle werknemers zien hun loon stijgen wanneer het nieuwe jaar start. Elk paritair comité, bestaande uit werknemers- en werkgeversorganisaties, bepaalt zelf hoe en wanneer de automatisch indexering gebeurt. In sommige sectoren gebeurt dat meermaals per jaar. Dat is bijvoorbeeld het geval voor wie in de bouw of de houtbewerking werkt.
    • En wat als je voor de overheid werkt? In dat geval worden de lonen aangepast zodra de zogenaamde spilindex wordt overschreden. Het gaat telkens om een verhoging van 2 procent. De overheidslonen stijgen twee maanden later. De laatste keer dat de spilindex werd overschreden was in april, gevolgd door een indexering in juni.
  • Ook voor wie met een niet-elektrische bedrijfswagen rijdt, verandert er iets in 2025Het belastbaar voordeel van alle aard stijgt. De fiscus beschouwt dergelijke voordelen als een vorm van beroepsinkomen. Dat betekent dat je daarop belastingen moet betalen via de personenbelasting. De CO2-referentie-uitstoot daalt omdat het aantal elektrische wagens toeneemt. Dat zorgt ervoor dat het belastbaar voordeel voor brandstofwagens toeneemt. 
    • Voor een benzinewagens en voertuigen die op lpg of met een aardgasmotor rijden komt de nieuwe referentiewaarde uit op 71 g per kilometer, tegenover 78 g per kilometer vandaag. De referentiewaarde voor dieselwagens daalt van 65 naar 59 g per kilometer.
    • Wat betekent dat juist? Het sociaal secretariaat Liantis geeft een concreet voorbeeld: het voordeel van alle aard voor een dieselwagen met een cataloguswaarde 40.000 euro en CO2-uitstoot 120 g per kilometer stijgt van 3.771,43 euro per jaar naar 3.977,14 euro per jaar.

Jouw pensioen

  • De de wettelijke pensioenleeftijd stijgt volgend jaar tot 66 jaar
    • Toch zal niet iedereen vanaf 2025 moeten wachten tot zijn 66e verjaardag of tot zijn 67e verjaardag om vanaf 2030 om met pensioen te gaan. Om te bepalen wat iemands wettelijke pensioenleeftijd is, kijkt de Pensioendienst naar geboortedatum. De wettelijke pensioenleeftijd is 65 jaar voor wie geboren is voor 1 januari 1960. Die leeftijd stijgt (vanaf volgend jaar) tot 66 jaar voor wie tussen 1 januari 1960 en 31 december 1963 werd geboren. De pensioenleeftijd zal uiteindelijk 67 jaar bedragen voor wie op of na 1 januari 1964 werd geboren. 
  • Werkgevers moeten vanaf volgend jaar een rendement van minstens 2,5 procent in plaats van 1,75 procent garanderen op de stortingen in jouw aanvullend pensioen.
    • Het gaat concreet om het minimumkapitaal dat de werkgever bij jouw pensionering of op het moment van de overdracht van jouw reserves naar het pensioenplan van jouw nieuwe werkgever moet garanderen
    • Hoe groot de impact is van die verhoging is afhankelijk van verschillende factoren, waaronder het type pensioenplan en de tijd dat de werknemer bij het pensioenplan is aangesloten.

Jouw woning

  • Vlaamse regering zet (opnieuw) het mes in de registratierechten bij de aankoop van een gezinswoning. Het tarief daalt van 3 naar 2 procent.
    • Vandaag kan het tarief verder dalen tot 1 procent wanneer je ingrijpende energetische renovaties uitvoert aan een woning. Die regeling gaat vanaf volgend jaar op de schop.
    • Wie een tweede woning koopt, betaalt 12 procent registratierechten. Dat tarief wijzigt niet onder deze Vlaamse regering.
  • Voorts zwakt de regering-Diependaele vanaf volgend jaar de renovatieplicht af.
    • Het volstaat dan om een woning met label E of F te renoveren tot label D. De verdere verstrenging naar label C (vanaf 2028), B (vanaf 2035) en A (vanaf 2040) schaft deze Vlaamse regering af.
    • Bovendien krijgen renoveerders een jaar extra om de werken uit te voeren.
  • De korting op onroerende voorheffing voor energiezuinige woningen verdwijnt.
    • Wie na een aankoop een ingrijpende energetische renovatie of een (gedeeltelijke) herbouw doet, kan in Vlaanderen gedurende vijf jaar een korting krijgen op de onroerende voorheffing. Die korting verdwijnt voor alle aanvragen van stedenbouwkundige vergunning vanaf 1 oktober 2025.
    • De huidige regeling blijft bestaan voor vergunningen aangevraagd voor 1 oktober 2025, ook als pas over een aantal jaren voor het eerst onroerende voorheffing betaald moet worden.
  • Ook het renovatiekrediet met rentesubsidie gaat op de schop.
    • Wie een woning of appartement met een slechte energieprestatie koopt en dat pand binnen vijf jaar duurzaam renoveert, kan bij de bank naast de hypothecaire lening voor de aankoop ook een renovatiekrediet aangaan. De Vlaamse overheid geeft daarvoor een rentesubsidie, maar die regeling loopt eind dit jaar af.
  • De Vlaamse regering sleutelt volgend jaar aan de Mijn VerbouwPremie.
    • Voor premie-aanvragen vanaf 1 januari 2025 dalen de premiepercentages voor de laagste en middelste inkomenscategorieën van maximaal 50 procent en 35 procent van het factuurbedrag naar 35 procent en 25 procent.

Jouw belastingen

  • Enkele fiscale grensbedragen worden geïndexeerd.
    • De belastingvrije som in de personenbelasting stijgt van 10.570 euro naar 10.910 euro. Daardoor wordt 340 euro niet belast tegen het laagste belastingtarief van 25 procent, goed voor een belastingbesparing van 85 euro. 
    • Ook het belastingvoordeel voor opvangkosten stijgt dankzij die indexering. Het maximumbedrag aan opvangkosten voor de crèche of buitenschoolse loopt op van 16,40 euro per kind en per opvangdag naar 16,90 euro.
    • Zoals je hierboven al kon lezen stijgt de fiscale vrijstelling voor spaarboekjes in 2025. Maar er wijzigen op fiscaal vlak nog enkele zaken voor de spaarders.
      • Wie aan pensioensparen doet, en voor de belastingvermindering van 30 procent kiest, kan in 2025 maximaal 1.050 euro storten in plaats van 1.020 euro. Voor een belastingvermindering van 25 procent gaat het maximale bedrag met 40 euro omhoog tot 1.350 euro.
      • Wie aan langetermijnsparen doet, kan eveneens genieten van een fiscaal voordeel. Het maximale bedrag waarop een belastingvermindering van 30 procent van toepassing is, wordt met 80 euro verhoogd tot 2.530 euro.
    • Wie belegt in aandelen kan via de personenbelasting een deel van de betaalde roerende voorheffing op dividenden recupereren.
      • Vanaf volgend jaar kan je de roerende voorheffing op maximaal 859 euro aan dividenden recupereren, tegenover 833 euro in 2024.
  • De verdachte periode bij een handgift (in Vlaanderen) wordt verlengd van drie naar vijf jaar.
    • Wat is de verdachte periode? Wanneer je een bank- of handgift ontvangt, moet je daarop geen schenkbelasting betalen. Maar daar staat tegenover dat de schenker nog voor een bepaalde periode moet leven. Als die binnen die periode komt te overlijden, moet je erfbelastingen betalen op de schenking die je hebt gekregen.
  • Wie dienstencheques koopt, zal vanaf 2025 meer geld op tafel moeten leggen.
    • Het prijskaartje van een dienstencheque stijgt van 9 naar 10 euro. Die nieuwe prijs geldt voor maximaal 400 aangekochte dienstencheques per kalenderjaar. Als je er meer koopt, loopt de prijs verder op tot 11 euro.
    • Voorts verdwijnt de belastingvermindering. Vandaag kan je nog 20 procent van het aankoopbedrag van de cheques, oftewel 1,8 euro per exemplaar, via de belastingaangifte recupereren, waardoor je uiteindelijk slechts 7,2 euro per cheque betaalt.

De feestdagen zijn hier! En daarom willen we onze trouwe lezers verwennen. We maken de (nieuwe) betalende bijdrages op onze site tijdelijk gratis. Op die manier kan je meteen ook kennismaken met ons premium-aanbod. Wil je na de eindejaarsperiode blijven genieten van ons premium-aanbod? Sluit dan nu een abonnement af en geniet van een tijdelijke korting.


Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.