VS scherpen druk op Iran aan en viseren alle Iraanse luchtvaartmaatschappijen


Key takeaways

  • Het Amerikaanse ministerie van Financiën wil vanaf 23 september alle Iraanse luchtvaartmaatschappijen stilleggen.
  • De G7-landen eisen dat Iran zijn steun aan de aanvallen van de Houthi-rebellen stopzet.
  • Het Verenigd Koninkrijk voorziet Saoedi-Arabië van bijtankcapaciteit in de lucht om vitale olietransportroutes veilig te stellen.

De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft in een interview met CNBC laten weten dat alle Iraanse luchtvaartmaatschappijen vanaf 23 september hun activiteiten moeten staken.

Bessent benadrukte dat de Verenigde Staten ongekende druk op Iran uitoefenen door zich te richten op zijn wereldwijde bondgenoten, waaronder financiële instellingen. In het kader van die strategie om Iran economisch verder te isoleren, heeft het Amerikaanse ministerie van Financiën onlangs ook sancties opgelegd aan de Russische VTB Bank.

G7-landen veroordelen agressie van Houthi’s

In een afzonderlijke ontwikkeling hebben de G7-landen de aanhoudende aanvallen veroordeeld die door de door Iran gesteunde Houthi-rebellen worden uitgevoerd tegen Saoedi-Arabië en Jemen.

De internationale groep eist een volledige stopzetting van militaire operaties en aanvallen op het civiele scheepvaartverkeer, en dringt er bij Iran op aan zijn steun aan de militie in te trekken. Die verklaringen volgen op berichten over Houthi-aanvallen op kritieke infrastructuur in Riyad en de verovering van het eiland Perim door de rebellengroep.

Bab el-Mandeb

Door de Straat van Bab el-Mandeb te controleren, positioneren Iran en zijn bondgenoten zich zodanig dat ze invloed kunnen uitoefenen op twee van ’s werelds meest cruciale doorvoerknooppunten voor olie, naast de Straat van Hormuz.

De route via Bab el-Mandeb is met name van essentieel belang voor Saoedi-Arabië als manier om olie te exporteren zonder de Hormuz-corridor te hoeven gebruiken.

Europese bondgenoten grijpen in

Terwijl de Amerikaanse president Donald Trump naar verluidt een Saoedisch verzoek om militaire hulp heeft afgewezen en een geplande luchtaanval heeft geschrapt, heeft het Verenigd Koninkrijk ingegrepen.

Premier Andy Burnham kondigde aan dat de Royal Air Force gedurende enkele weken luchtbijtanken zal verzorgen voor Saoedische vliegtuigen om de regionale stabiliteit te beschermen en de olietransportroutes open te houden. Ondertussen suggereerde NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte dat ook andere Europese mogendheden hun steun aan Saoedi-Arabië zouden kunnen coördineren om de dreiging van de Houthi’s het hoofd te bieden.

(at)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.