VS en China bereiken akkoord over export zeldzame aardmetalen


Key takeaways

  • De Verenigde Staten en China hebben een akkoord gesloten dat de export van zeldzame aardmetalen uit China vergemakkelijkt.
  • Peking zal exportaanvragen voor gecontroleerde producten beoordelen en goedkeuren.
  • Het akkoord volgt op eerdere afspraken in Genève en moet de handelsspanningen verminderen.

De Verenigde Staten en China hebben een overeenkomst gesloten die de export van zeldzame aardmetalen uit China moet vergemakkelijken. Peking belooft exportaanvragen voor bepaalde producten voortaan sneller te beoordelen. Washington zegt op zijn beurt enkele beperkingen tegen China te zullen opheffen.

Het akkoord is gebaseerd op de afspraken die beide landen eerder in Genève maakten. President Trump noemde de deal al kort, maar het Chinese ministerie van Handel bevestigde de details pas vrijdag.

Londen als tussenstop

Eerder deze maand onderhandelden beide landen in Londen verder over de uitvoering van het akkoord. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent en de Chinese vicepremier He Lifeng leidden de gesprekken.

De spanningen liepen de afgelopen maanden op. De VS beschuldigden China ervan de export van zeldzame aardmetalen te vertragen. China klaagde dan weer over Amerikaanse technologiebeperkingen en visumweigeringen voor studenten.

Voorzichtig optimisme

Experts noemen de verklaring van China een bemoedigend signaal, maar waarschuwen voor overdreven optimisme. Alfredo Montufar-Helu, senior adviseur voor het China Center van denktank The Conference Board, wijst op het gebrek aan details. Enkel voor magneten zou sprake zijn van een versoepeling. Voor andere toepassingen blijft het onduidelijk.

Volgens Montufar-Helu blijven zeldzame aardmetalen een strategisch onderhandelingselement voor beide landen. Daardoor zal de handel in die producten waarschijnlijk voorlopig beperkt blijven.

Toekomstige ontwikkelingen

Tijdens de eerste handelsbesprekingen in Genève, half mei, kwamen de VS en China overeen om de meeste invoertarieven op elkaars goederen tijdelijk op te schorten. Voor een periode van 90 dagen worden bepaalde beperkende maatregelen ingetrokken. Beide partijen lieten verstaan dat verdere gesprekken volgen.

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.