Von der Leyen presenteert EU drie financieringsopties voor Oekraïne: subsidies, leningen of Russische activa


Key takeaways

  • Ursula von der Leyen stelt drie opties voor om Oekraïne te financieren: subsidies van de lidstaten, een door de EU gedekte lening en een lening gedekt door in beslag genomen Russische activa.
  • Die financieringsoplossingen zijn bedoeld als tijdelijke maatregel totdat de nieuwe langetermijnbegroting van de EU in 2028 van start gaat.
  • Von der Leyen roept de EU-leiders op om tijdens de bijeenkomst van de Europese Raad in december tot een consensus te komen over de financieringsmechanismen.

De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, heeft de EU-regeringen drie mogelijke opties voorgelegd om in de financiële behoeften van Oekraïne de komende twee jaar te voorzien. Het gaat om subsidies van de lidstaten, een door de EU gedekte lening op de financiële markten en een lening gekoppeld aan in beslag genomen Russische activa. Von der Leyen benadrukte dat de opties elkaar niet uitsluiten en zowel gecombineerd als achtereenvolgens kunnen worden toegepast.

Snelle beslissing

De urgentie van de situatie vereist een snelle beslissing. Het bijgevoegde ‘options paper’ bij de brief van von der Leyen suggereert dat elke oplossing tijdelijk kan zijn, bedoeld om het financieringsgat te overbruggen, totdat de nieuwe langetermijnbegroting van de EU in 2028 van kracht gaat. Die begroting zou eventueel de door de EU gefinancierde leningen aan Oekraïne kunnen garanderen.

Von der Leyen drong er bij de Europese hoofdsteden op aan snel een consensus te bereiken over de financieringsmechanismen voor Oekraïne. Ze benadrukte dat het belangrijk is dit akkoord tijdens de volgende bijeenkomst van de Europese Raad in december te finaliseren. De nood aan financiële steun volgt op een EU-top vorige maand, waar de leiders beloofden de dringende financiële behoeften van Oekraïne voor de komende twee jaar te dekken. (fc)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.