Ben jij mee met verandering?
Denk jij vooruit, aan de toekomst van morgen.
Business AM is jouw leidraad doorheen verandering.
Hol niet achter de feiten aan en kies voor één van onze abonnementsformules.
door Niels Saelens gepubliceerd op om • May 2023 4 min lezen
De Nationale Bank van België (NBB) heeft vandaag haar Financial Stability Report voorgesteld. Tijdens een toelichting van dat rapport zei vicegouverneur Steven Vanackere dat de spaarders recht hebben op een eerlijke rente. Hij voegde er wel aan toe dat niet alle spelers in één klap de spaartarieven kunnen optrekken.
Wil je op de hoogte blijven van alles wat er zich afspeelt in de financiële wereld? Niels Saelens, een journalist met een passie voor financiën, volgt alles op de voet op. Via deze link kan je je inschrijven voor zijn wekelijkse nieuwsbrief.
Waarom is dit belangrijk?
De regeringspartijen hebben de voorbije weken kritiek geuit op de lage spaarrentes. Vooruit wil daarom de spaartarieven linken aan de vergoeding die de financiële instellingen krijgen op de deposito's die ze stallen bij de Europese Centrale Bank (ECB). Die bedraagt momenteel 3,25 procent. Vincent Van Peteghem (cd&v), minister van Financiën, heeft daarover advies gevraagd bij de NBB. Die heeft tegen het einde van deze week een antwoord klaar.
In het nieuws: In het Financial Stability Report van de NBB lezen we dat de spaardeposito’s een essentiële bron van stabiele financiering vormen voor de kredietverlening aan Belgische huishoudens en niet-financiële ondernemingen. “De banken moeten deze stabiliteit ondersteunen door de vergoeding van die deposito’s geleidelijk te verhogen, rekening houdend met de ontwikkeling van hun rente-inkomsten, waarvan een deel wordt gegenereerd door activa waarvoor de langetermijnrente werd vastgelegd in een lagerenteomgeving”, klinkt het.
Vanackere bevestigde tijdens een toelichting van het rapport dat het niet voor alle banken even eenvoudig is om de spaartarieven naar boven bij te stellen. Zo hebben de traditionele banken nog heel wat woonkredieten op hun balans staan die ze hebben toegekend toen de rentes zeer laag waren. Ze putten daar dus nauwelijks inkomsten uit. Die kredieten hebben een gemiddelde looptijd van 20 jaar.
Volgens de vicegouverneur bestaat er dan ook geen ‘one size fits all’-oplossing voor de bankensector. “Maar als we vaststellen dat de banken zich stabiel kunnen financieren, is dat ook omdat spaarders erop vertrouwen dat ze op een faire manier worden vergoed”, klonk het. “Zo niet zouden die spaarders hun rendement wel eens elders kunnen gaan zoeken, wat niet zonder gevolgen is voor de financiële stabiliteit van de banken.”
Terugblik: Enkele banken hebben de voorbije weken de spaarrente opgetrokken. Ons land telt intussen drie spaarboekjes die 2 procent (netto) in het laatje brengen.
Twee van de drie spaarboekjes – Getrouwheidsrekening van NIBC Direct en Fidelity Sparen van MeDirect – zijn voor iedereen beschikbaar.
Spaarders die kiezen voor Vision Max van Santander Consumer Bank krijgen pas een rente van 2 procent als ze tussen 125.000 en 200.000 euro sparen. In alle andere gevallen daalt de spaarvergoeding tot 1,25 procent.
Banken moeten leningen blijven verstrekken
De details: De NBB roept de banken ook op om de kredietverlening aan huishoudens en niet-financiële ondernemingen op peil te houden. “In het huidige economische en financiële klimaat moet de financiële sector de economie blijven ondersteunen”, klinkt het.
“Vooral een overmatige vertraging van de hypotheekverstrekking aan startende kopers moet worden vermeden”, voegt de monetaire instelling eraan toe. “Banken dienen de beschikbare kapitaalruimte ook te gebruiken om proactief mogelijkheden tot schuldherschikking aan te bieden aan cliënten die terugbetalingsproblemen ondervinden, en om waar nodig de voorzieningen voor kredietrisico’s te verhogen.”
Het aantal particuliere kredieten is slechts met 0,02 procent toegenomen in vergelijking met maart.
De leningen aan niet-financiële bedrijven zijn ten opzichte van maart licht gedaald met 0,03 procent. Dat is de vijfde nettodaling in zes maanden tijd.
De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.