Verenigd Koninkrijk wil andere landen betrekken bij project rond nieuwe straaljager van de zesde generatie


Key takeaways

  • Het Verenigd Koninkrijk onderzoekt de mogelijkheid om extra partnerlanden te betrekken bij zijn programma voor zesde generatie gevechtsvliegtuigen, GCAP.
  • Het huidige kernpartnerschap van GCAP met het Verenigd Koninkrijk, Japan en Italië blijft wel de focus van dit initiatief.
  • Polen wil zijn westerse allianties versterken door mogelijk toe te treden tot GCAP.

Het Verenigd Koninkrijk onderzoekt de mogelijkheid om zijn zesde generatie gevechtsvliegtuigprogramma, GCAP, uit te breiden met extra partnerlanden. Dat volgt op de interesse van Polen om toe te treden tot het initiatief. Momenteel verenigt GCAP het Verenigd Koninkrijk, Japan en Italië.

Focus blijft op kernpartnerschap

Hoewel de Britse minister van Defensie John Healey de groeiende internationale aandacht voor GCAP erkende, verklaarde hij dat alle gesprekken met potentiële partners voorlopig en verkennend van aard zijn. De absolute kern van het programma blijft resoluut gericht op het bestaande partnerschap tussen de drie stichtende landen. Daar werken momenteel al duizenden ingenieurs hard aan de technologische ontwikkeling. Zij moeten het geavanceerde vliegtuig tegen 2035 opleveren.

Healey wees bovendien op de unieke structuur van GCAP, die wordt gekenmerkt door een joint venture tussen toonaangevende industriële partners uit elk land en een gezamenlijk programmabureau van de overheid. Deze gestroomlijnde aanpak onderscheidt GCAP van andere ontwikkelingsprogramma’s voor zesde-generatie gevechtsvliegtuigen, zei Healey.

Polen streeft naar sterkere banden

De interesse van Polen in GCAP sluit aan bij zijn voortdurende inspanningen om de defensie-uitgaven te verhogen en de banden met belangrijke westerse militaire initiatieven te versterken. Berichten suggereren dat Polen zijn betrokkenheid bij het concurrerende Frans-Duits-Spaanse Future Combat Air System mogelijk terugschroeft.

Ondanks de opkomende belangstelling van andere landen blijft het VK zich inzetten voor een tijdige oplevering van GCAP binnen het bestaande kader van de drie kernpartners. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.