Europees Parlementslid Tom Vandendriessche (Vlaams Belang) heeft onderzoek rond Europese middelen aan zijn been

Europees Parlementslid Tom Vandendriessche (Vlaams Belang) heeft onderzoek rond Europese middelen aan zijn been
Tom Vandendriessche (Vlaams Belang) – SIMON WOHLFAHRT/AFP via Getty Images

Het Europees parket opent een onderzoek naar Europees Parlementslid Tom Vandendriessche (Vlaams Belang). De Belgische federale politie moet nu nagaan of hij onterecht Europese medewerkers heeft ingezet voor Belgische aangelegenheden.

In het nieuws: Na eerder onderzoek is nu geweten waar Vandendriessche van beschuldigd wordt.

  • De Europese antifraudecel OLAF voerde al geruime tijd een onderzoek naar Tom Vandendriessche. OLAF maakte zijn bevindingen over aan het Europees openbaar ministerie EPPO, wat nu voldoende grond ziet om verder onderzoek te verrichten. Dat melden Humo en Apache. Het onderzoek zal gebeuren door de federale politie, onder leiding van een Europees gedelegeerde procureur.
    • Met het opstarten van het onderzoek kan de politie nu verdachten horen en eventueel huiszoekingen uitvoeren. Een onderzoeksrechter moet nog worden aangesteld.
  • Vandendriessche heeft mogelijk Europese middelen niet correct gebruikt. Zijn medewerkers zouden taken hebben verricht die te maken hebben met de Belgische politiek en de partijpolitiek van het Vlaams Belang. Dat is tegen de regels, de medewerkers mogen zich enkel met Europese aangelegenheden inlaten.
  • Zelf heeft Vandendriessche nog niet gereageerd op de nieuwe ontwikkelingen. Eerder zei hij “nogal zeker te zijn dat er niets aan de hand is.” “Dit zijn bronnen binnen OLAF die links-activistische journalisten inschakelen om met modder te gooien”, meldde hij toen het vooronderzoek aan het licht kwam.

Niet het enige onderzoek

Ingezoomd: Vandendriessche is niet onomstreden.

  • Lang tijd was het onduidelijk waar het onderzoek naar Vandendriessche zich op toespitste. De Vlaams Belanger is dan ook een gecontesteerd figuur. Hij gaf, net als Filip Dewinter (Vlaams Belang) een interview aan Voice of Europe, wat een Russisch propagandakanaal bleek te zijn. Verder werd Vandendriessche al op de vingers getikt omdat hij de omstreden term ‘omvolking’ gebruikte in het Europees Parlement.
  • Als strategische man die de lijnen uitzet bij Vlaams Belang is hij verantwoordelijk voor de uiterst rechtse retoriek binnen de partij. Dat Tom Vandendriessche in zijn studententijd posters liet drukken met daarop een nazisymbool, ging ook niet onopgemerkt voorbij.
  • Het Europees onderzoek is dus van een heel andere aard. Daarin is Vandendriessche niet alleen. Ook tegen Europees Parlementslid Hilde Vautmans (Open Vld) loopt op dit moment een onderzoek wegens het mogelijk onterecht inzetten van haar medewerkers.
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.