De grote techconcerns pauzeren de ononderbroken rekrutering van nieuwe werknemers om zich aan te passen aan de nieuwe macro-economische realiteit. Naast het grote beursfeest lijkt ook het eindeloze techfeest nu voorbij.
- Sinds begin dit jaar zijn er wereldwijd 47.000 techingenieurs ontslagen bij start-ups, blijkt uit berekeningen van Layoffs.fyi. Case in point zijn de veelvuldige ‘down rounds’ die start-ups opgelegd krijgen van hun financierders. Beste voorbeeld daarvan is de Zweedse lieveling Klarna, die de wereld tijdens de pandemie opfleurde met zijn motto “Buy now, Pay Later”. De waardering van Klarna bedroeg een paar maanden geleden nog 46 miljard dollar. Vandaag wordt met investeerders onderhandeld om geld op te halen tegen een waardering van… 6,5 miljard dollar. Klarna heeft recent 10 procent van zijn werknemers ontslagen.
- Facebook rekruteert dit jaar 30% minder personeel dan vorig jaar, wat neerkomt op 6.000 à 7.000 nieuwe werknemers.
- Snapchat reduceert zijn aanwervingen met 75% (500 i.p.v. 2.000).
- Ook Salesforce, Uber, Lyft en Instacart schroeven hun rekruteringen terug.
- Netflix gaat zelfs 450 werknemers ontslaan, vooral in de Verenigde Staten. Het platform heeft te kampen met felle concurrentie op de Video-On-Demand-markt en heeft voor het eerst abonnees verloren.
- De problemen beperken zich niet tot de VS. Ook in China zouden tussen juli 2021 en maart 2022 ruim 216.000 techwerknemers ontslagen zijn. Grote namen als Tencent, Didi, Bytedance en Alibaba voeren drastische ontslagrondes door.
Er is dus sprake van een echte ommekeer. De laatste jaren hebben de techreuzen massaal nieuwe werknemers gerekruteerd, ook tijdens de pandemie, waarvan ze de grote winnaars waren.
Een eindeloos groeimodel?
Dat leidde tot het ontstaan van een eindeloos groeimodel, waarbij een nieuw ecosysteem ontstond van influencers op TikTok tot ontwikkelaars van mobiele apps. Apple heeft in de VS 80.000 mensen in dienst. Maar als je de onderaannemers en partners meerekent, werken er volgens Apple in het land indirect 2 miljoen mensen voor het merk.
Ondertussen is de context radicaal veranderd. De oorlog in Oekraïne, de inflatie, de stijging van de rentevoeten van de centrale banken, waardoor de kosten van krediet stijgen en hun beurswaardering daalt, de problemen in de toeleveringsketen en het tekort aan bepaalde componenten, etc. Daarbovenop vragen de markten zich af of het model van eindeloze groei op zijn einde is. Ook reclame, die de kern vormt van het model van de meeste platforms, wordt steeds meer gereguleerd.
(jvdh)