Key takeaways
- Een Russische Su-30-gevechtsvliegtuig heeft kortstondig het Estse luchtruim geschonden.
- Estland reageerde onmiddellijk door de hoogste Russische diplomaat op het matje te roepen en een formeel protest te indienen.
- Ondanks herhaaldelijke inbreuken van het luchtruim door Rusland, beschermt de Baltic Air Policing-missie van de NAVO het Estse luchtruim effectief.
Woensdag drong een Russische Sukhoi Su-30-gevechtsvliegtuig het Estse luchtruim binnen nabij het eiland Vaindloo. De schending duurde ongeveer één minuut. Het vliegtuig had geen vluchtplan en communiceerde niet met de Estse luchtverkeersleiding. Het Estse ministerie van Defensie heeft een verklaring gepubliceerd waarin het incident wordt bevestigd.
Diplomatieke reactie
Als reactie op de schending van het luchtruim heeft het Estse ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag de hoogste Russische diplomaat in Tallinn ontboden en een formele protestnota overhandigd. De Estse minister van Buitenlandse Zaken Margus Tsahkna benadrukte dat de veiligheid van Estland niet in gevaar was, aangezien de situatie onmiddellijk werd aangepakt door een eenheid van de Italiaanse luchtmacht, die deel uitmaakt van de Baltic Air Policing-missie van de NAVO.
Het is de eerste keer dit jaar dat een Russisch vliegtuig het Estse luchtruim heeft geschonden. Dergelijke inbreuken hebben zich de afgelopen tien jaar echter herhaaldelijk voorgedaan, waarbij ze doorgaans minder dan een minuut duurden en werden onderschept door NAVO-troepen gestationeerd op de luchtmachtbasis Ämari. De langste inbreuk ooit vond plaats in september vorig jaar, toen drie Russische vliegtuigen meer dan 10 minuten in het Estse luchtruim verbleven.
Eerdere incidenten
De schending van het luchtruim volgt op een eerder incident deze maand waarbij een Russische ijsbreker zonder toestemming in Estse wateren voer.
Verschillende Estse politici hebben gereageerd op de schending van het luchtruim en benadrukten de noodzaak van een krachtige en consequente reactie op dergelijke provocaties. Minister Kristen Michal wees op de voorspelbaarheid van de Russische acties en wees tegelijkertijd op de effectiviteit van de luchtpolitie-missie van de NAVO bij de bescherming van het Estse luchtruim. Het voormalige hoofd van de Estse strijdkrachten en Europarlementariër Riho Terras sloot zich hierbij aan en beklemtoonde het belang van een consequente aanpak van deze schendingen.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

