Rusland schat dat binnenlandse goudproductie dit jaar meer dan 500 ton zal bedragen


Key takeaways

  • Rusland beweert dat de goudproductie dit jaar 500 ton zou kunnen bedragen.
  • Deskundigen uit de sector betwisten deze cijfers door een gebrek aan transparantie.
  • Wereldwijde gegevens wijzen erop dat de werkelijke productie aanzienlijk lager blijft.

Recente verklaringen van Alexander Kozlov, de minister van Natuurlijke Hulpbronnen, suggereren dat de goudproductie van Rusland in 2025 mogelijk 485 ton bereikt en dit jaar zou kunnen stijgen tot 500 ton. Deze prognoses, die vóór het Internationaal Economisch Forum van Sint-Petersburg met persbureau TASS werden gedeeld, hebben tot ongeloof geleid onder mijnbouwprofessionals en marktexperts, die de cijfers niet in overeenstemming vinden met de huidige branchegegevens.

Gebrek aan transparantie

Het gebrek aan transparantie rond deze cijfers wordt nog versterkt door het feit dat Rusland is gestopt met het publiceren van uitgebreide goudstatistieken na de invasie van Oekraïne en de daaropvolgende westerse sancties op de goudhandel.

Als deze hoge cijfers kloppen, zouden ze een enorme stijging van de productie betekenen, waardoor de status van Rusland als wereldmacht op het gebied van goudproductie zou worden versterkt. Deskundigen stellen echter dat een dergelijke sprong onwaarschijnlijk is, aangezien er recentelijk geen significante nieuwe mijnbouwactiviteiten zijn gestart die een dergelijke groei zouden rechtvaardigen.

Tegenstrijdige wereldwijde gegevens

De discrepantie wordt duidelijk wanneer deze wordt vergeleken met de gegevens van de World Gold Council (WGC), die de Russische productie voor 2024 op 330 ton noteerde, waarmee het land achter China met 380,2 ton zou staan. De beweringen van minister Kozlov impliceren een stijging van bijna 50 procent ten opzichte van de cijfers van de WGC voor 2024.

Zelfs wanneer rekening wordt gehouden met gerecycled goud, dat op basis van trends van het ministerie van Financiën van voor de oorlog doorgaans 50 tot 60 ton per jaar toevoegt, blijven de schattingen van de minister ongewoon hoog. Hoewel het ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen verduidelijkte dat de cijfers specifiek betrekking hebben op gedolven goud, weigerde het verdere bewijs te leveren.

Conservatieve schattingen van de sector

Onafhankelijke analyses schetsen een veel conservatiever beeld. Metals Focus schat de productie voor 2025 op 345 ton, waarbij Sarah Tomlinson opmerkt dat er weliswaar groei wordt verwacht van projecten zoals de Sukhoi Log-afzetting van Polyus, maar dat er pas tegen het einde van het decennium aanzienlijke capaciteitsverhogingen worden verwacht. Evenzo suggereert Mikhail Leskov van Gold and Technologies dat de productie in 2025 waarschijnlijk onder de 370 ton is gebleven. Door gegevens uit de tien meest productieve mijnbouwregio’s te analyseren, schatte Leskov het totaal van vorig jaar op tussen de 363,5 en 367,5 ton.

Deze volatiliteit in de rapportage vindt plaats tegen de achtergrond van stijgende goudprijzen, aangedreven door aankopen van centrale banken en beleggers die op zoek zijn naar zekerheid te midden van wereldwijde zorgen over schulden en geopolitieke instabiliteit.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.