Na rentepiek ECB: Spaarrente bij brokers stijgt tot 4 procent

Na rentepiek ECB: Spaarrente bij brokers stijgt tot 4 procent
Christine Lagarde – Paul Hanna/Bloomberg via Getty Images

De Europese Centrale Bank (ECB) heeft donderdag de belangrijkste rente verhoogd tot 4 procent, een recordhoogte. Het lijkt slechts een kwestie van tijd voordat de eerste banken als reactie op dat besluit hun spaartarieven naar boven zullen bijstellen. De mobiele brokers Trade Republic en Bux zijn hen alvast voorgegaan.

Waarom is dit belangrijk?

De ECB voert een verstrakkend geldbeleid om de inflatie naar beneden te krijgen. Die ligt met 5,3 procent ruim boven de doelstelling van de monetaire instelling (2 procent op de middellange termijn). In een reactie op die renteverhogingen hebben nagenoeg alle banken het voorbije jaar de spaarrentes (meermaals) opgetrokken.

In het nieuws: Trade Republic en Bux verhogen de vergoeding die hun klanten krijgen op het kapitaal dat ze niet beleggen.

  • Trade Republic heeft de rente opgetrokken tot 4 procent bruto.
    • Dat tarief geldt enkel voor de eerste schijf van 50.000 euro.
    • Je moet de fiscus nog een roerende voorheffing van 30 procent betalen, waardoor je netto 2,8 procent in handen krijgt. Die vergoeding ligt in lijn met de coupon die de Belgen krijgen op de eenjarige staatsbon van Vincent Van Peteghem (cd&v), minister van Financiën. Wie zijn geld heeft toevertrouwd aan de staat ontvangt 2,81 procent netto.
    • De rente bij Trade Republic wordt maandelijks toegekend, waarna ze op haar beurt rente kan opbrengen.
  • Ook Bux grijpt de jongste renteverhoging van de ECB aan om zijn klanten een hogere rente te geven.
    • Bij die mobiele broker stijgt op 1 oktober de rente van 2,5 naar 2,75 procent bruto.
    • Dat tarief geldt enkel op de eerste schijf van 25.000 euro.
    • Net zoals bij Trade Republic moet je op die opbrengsten een belasting van 30 procent betalen. Netto ontvang je dus 1,925 procent. Dat is minder dan wat je op de meest lucratieve spaarboekjes krijgt. Ons land telt tien spaarrekeningen die minstens 2 procent opbrengen.
    • Bux betaalt de rente elk kwartaal uit.

Hogere rente bij de banken

Vooruitblik: Zullen de banken volgen?

  • Van Peteghem wou begin deze maand met de eenjarige staatsbon de banken onder druk zetten om de spaarrentes een boost te geven. De minister is echter niet echt geslaagd in zijn opzet. Tot nu toe hebben slechts enkele kleinere spelers de rente opgetrokken.
    • De renteverhoging van MeDirect springt daarbij in het oog. De rekening Fidelity Sparen gaat voortaan gepaard met een rente van 2,55 procent. Dat is meer dan eender welk spaarboekje. MeDirect stoot zo Vision Max van Santander Consumer Bank van de troon. Die rekening brengt 2,5 procent op voor wie tussen 125.000 en 200.000 euro spaart. In alle andere gevallen daalt de rente tot 1,55 procent.
  • Experts hebben kort na de uitgifte aangegeven dat enkel het verstrakkende geldbeleid van de ECB de financiële instellingen kan aanzetten om de spaartarieven naar boven bij te stellen. Nu de rente een recordhoogte heeft bereikt, lijkt het slechts een kwestie van tijd voor nog meer renteverhogingen onze richting uitkomen.
    • Die zullen naar alle waarschijnlijkheid van de nichespelers komen. Zo zei Michael Anseeuw, topman bij de grootbank BNP Paribas Fortis, vorige week in een gesprek met De Tijd dat een nieuwe verhoging de rentemarge, een belangrijke inkomstenbron voor de bank, zou doen verdampen.
    • “We moeten onze klanten veel meer attent maken op andere spaar- en beleggingsproducten, waarmee ze een hoger rendement kunnen realiseren”, voegde hij er nog aan toe.

(evb)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.