Regeringsvorming botst direct op moeilijkheden: N-VA-nota’s krijgen kritiek

Regeringsvorming botst direct op moeilijkheden: N-VA-nota’s krijgen kritiek
Bart De Wever (N-VA) – TOM GOYVAERTS/BELGA MAG/AFP via Getty Images

Formateur Bart De Wever (N-VA) stuurde zijn nota’s uit naar de andere partijen die onderhanden over een federale regering. Maar er is nog veel werk aan de winkel: de inhoud van zijn nota’s vallen zwaar.

In het nieuws: Zowel Vooruit als cd&v als Les Engagés vallen over de verschillende teksten die De Wever uitstuurde.

  • Zondag stuurde De Wever zijn nota’s naar de andere partijen. Daarbij kopieert hij de techniek die ook Vlaams formateur Matthias Diependaele (N-VA) toepaste: niet alle beleidsdomeinen komen al direct op tafel. Nu liggen energie, veiligheid, gezondheidszorg, migratie, economie en defensie voor.
  • De Wever had gehoopt om al werkgroepen op te starten rond die thema’s. Dat zal nog niet lukken voor economie en migratie, waar vooral cd&v en Les Engagés op de rem staan. En De Wevers visie op gezondheidszorg blijft een probleem voor Vooruit. Volgens De Morgen noemde een bron die teksten “imbuvable” – niet te drinken, dus.
  • De wat moeilijkere onderwerpen zal De Wever nu eerst bespreken in een-op-een-gesprekken. Vooruit had nadrukkelijk gevraagd om aparte gesprekken over gezondheidszorg. Ook hete hangijzers als begroting en fiscaliteit, de arbeidsmarkt en het communautaire luik worden eerst apart besproken.
  • Na de bilaterale gesprekken hoopt De Wever de boel ontmijnd te hebben. Volgende week woensdag komt de ‘centrale werkgroep’ van de partijvoorzitters bijeen om te kijken of er vorderingen zijn gemaakt.

De details: Wie struikelt over wat?

  • Rond economie is te horen dat Vooruit minder lastenverlagingen wil dan De Wever in zijn nota had voorgesteld. Volgens de socialisten zouden die verlagingen het begrotingstekort enkel maar verder laten uitdeinen. Al langer is duidelijk dat Vooruit een ander idee heeft om het tekort te laten krimpen: de partij pleit juist voor meer belastingen op grote vermogens. De besparingsoefening wordt moeilijker als de lasten omlaag gaan, denkt Vooruit.
  • Voorzitter Sammy Mahdi (cd&v) ergert zich dan weer aan het feit dat er een nota over economie en arbeidsmarkt op tafel ligt, maar nog geen tekst over fiscaliteit. De christendemocraten willen die thema’s aan elkaar koppelen. Ontslagnemend minister van Financiën Vincent Van Peteghem (cd&v) hoopt nog altijd op een grote fiscale hervorming. Door de ontbrekende link tussen arbeidsmarkt en fiscaliteit vreest cd&v dat belastingen gebruikt zullen worden om het gat in de begroting te dichten zonder dat er een structurele aanpassing komt.
  • Les Engagés had opmerkingen over de tekst rond migratie. Er zou sprake zijn van een nota die erg ontradend is tegenover asielzoekers. N-VA houdt het op een “misinterpretatie” van de tekst. Woensdag komt er toch al een speciale werkgroep bijeen om de mist op te klaren rond dat thema.

“Nodeloze profilering”

Om te volgen: Komen de vijf partijen hun meningsverschillen te boven tegen volgende week?

  • Volgens de onderhandelaars leeft het gevoel van een ‘valse start’ niet, zo schrijft De Standaard. Toch kijkt iedereen naar elkaar. Ook op persoonlijk vlak zit het nog niet juist. Vooruit denkt bijvoorbeeld dat de anderen niet nog bereid zijn om “gelijk over te steken”. Cd&v wacht dan weer op zichtbare “grote stappen” om het begrotingstekort aan te pakken. Een aanzet naar de financiële hervorming, met andere woorden.
  • Ook de woorden van Vooruit-onderhandelaar Conner Rousseau blijven nazinderen. Die had kritiek geuit op het Waals regeerakkoord dat Les Engagés en MR bereikten. Op Radio 1 had hij de begrotingsplannen “lucht” genoemd.
  • Tegenover De Standaard zette Rousseau zijn standpunt kracht bij. “Ze hebben nog niet eens een begrotingstabel, heb je dan wel een akkoord?” MR en Les Engagés willen het Waalse begrotingstekort wegwerken op 10 jaar. Dat irriteert Rousseau. “Pleiten voor discipline, maar zelf het evenwicht jaren uitstellen”.
  • De woorden van Rousseau veroorzaakten logischerwijs wrevel. Maxime Prévot noemde de uitspraak “kleintjes en weinig elegant”. “Maar ik kan mij inbeelden dat hij op die manier aan één zeel trekt met de PS, die in Wallonië in de oppositie zit”, verklaarde hij. Mahdi merkte dan weer op dat “je toch best oplet met hoe je over toekomstige coalitiepartners praat”.
  • Ook over het opiniestuk van Rousseau om bepaalde investeringen buiten de begrotingsberekening te houden, is het laatste woord nog niet gezegd. “Nodeloze profilering”, klonk het. N-VA merkte fijntjes op dat de begrotingsregels er kwamen in de vorige regering. Het was Van Peteghem die de Europese regels beklonk.
  • Bij Vooruit vertelt men dat de partij vooral op “tractie” hoopte. De socialisten willen nog eens extra benadrukken dat de sociaaleconomische hervormingen niet te rechts mogen zijn. Het opiniestuk is daarmee ook een verderzetting van eerdere uitspraken van Rousseau: Vooruit stapt niet zomaar mee in Arizona. Regeringsdeelname van Vooruit blijft allerminst zeker.
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.