Key takeaways
- Bart De Wever heeft zich uitgesproken over de rol van de Europese Unie bij vredesonderhandelingen met Rusland.
- Vertegenwoordigers van de EU-instellingen moeten het voortouw nemen bij die gesprekken met Rusland om de economische sancties in goede banen te leiden.
- Afzonderlijke landen moeten Oekraïne veiligheidsgaranties bieden.
Na de openingsdag van de top in Brussel benadrukte de Belgische premier Bart De Wever dat de Europese Unie actief betrokken moet zijn bij alle vredesbesprekingen met Rusland die de belangen van de Unie raken. Dat meldt Belga.
Hoewel ze erkenden dat president Vladimir Poetin niet bereid lijkt te zijn om een duurzame of redelijke oplossing voor het conflict in Oekraïne na te streven, hebben De Wever en andere leiders donderdagavond strategieën uitgewerkt voor een mogelijk kader voor toekomstige diplomatie.
Kader voor onderhandelingen vaststellen
De Wever stelde dat onderhandelingen over de collectieve belangen van de EU uitsluitend moeten worden geleid door vertegenwoordigers van de EU-instellingen, waarbij hij specifiek verwees naar de voorzitter van de Europese Raad, Antonio Costa. Hij zei dat er geen algemene overeenstemming bestaat over de benoeming van een alternatieve gezant naar Moskou.
De premier merkte op dat, aangezien economische sancties en de bevriezing van de activa van de Russische centrale bank via EU-mechanismen zijn doorgevoerd, de Unie aanwezig moet zijn om deze te beheren.
Ontmoeting moet Zelensky
Daarentegen stelde hij dat veiligheidsgaranties voor Oekraïne onder de bevoegdheid van individuele staten vallen, waarbij hij opmerkte dat een partnerschap tussen het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Frankrijk een haalbare aanpak zou zijn.
Voorafgaand aan de top had De Wever een ontmoeting met president Volodymyr Zelensky, die naar verluidt de mening deelt dat Europese betrokkenheid bij de onderhandelingen essentieel is voor de bescherming van de belangen van de regio. Volgens de Belgische leider versterkt dit gedeelde standpunt de diplomatieke positie van Zelensky.
Aanpak van economische spanningen met China
Op de eerste dag van de top werd ook gedebatteerd over de aanzienlijke handelsonevenwichtigheid van de EU met China. De leiders spraken hun bezorgdheid uit over Chinese staatssubsidies die leiden tot overproductie en de daaruit voortvloeiende instroom van goedkope goederen op de Europese markten.
Hoewel zij pleitten voor een „constructieve dialoog”, drongen zij er bij de Europese Commissie op aan om krachtigere instrumenten te ontwikkelen om de handel te beschermen. Daarnaast bestond er consensus over het feit dat de EU haar eigen economische wendbaarheid moet verbeteren en haar wereldwijde handelspartnerschappen moet verbreden.
De laatste dag van de bijeenkomst begint vrijdagochtend en staat in het teken van de begrotingsplanning van de EU voor de periode 2028-2034. (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

