Key takeaways
- Duitse en Poolse troepen werken samen om de noordoostelijke grens van de NAVO te versterken.
- Polen trekt dit jaar 150 miljoen euro uit om het project verder uit te bouwen.
- Tot de strategische doelstellingen behoort het versterken van tot wel 500 kilometer aan kunstmatige grensverdedigingswerken.
Personeel van de Duitse Bundeswehr is begonnen Polen te ondersteunen bij de uitvoering van het “East Shield”-initiatief. Volgens de generale staf van de Poolse strijdkrachten werken Duitse troepen samen met Poolse soldaten aan het aanleggen van technische verdedigingswerken en hindernissen langs de grenzen met Wit-Rusland en Rusland. Deze samenwerking is bedoeld om de verdedigingscapaciteiten van de noordoostelijke grens van de NAVO te versterken.
Eerste vorderingen van het project
Het Poolse ministerie van Nationale Defensie heeft dit project opgezet als reactie op de toegenomen veiligheidsdreigingen door de grootschalige Russische invasie van Oekraïne. Het programma, dat in oktober 2024 van start ging, richt zich op het creëren van een geavanceerd netwerk van barrières, technische hindernissen en logistieke depots.
In februari 2025 werd een eerste traject van 2,3 kilometer eerder dan gepland voltooid. Daarmee werden kwetsbare grensovergangen beter beveiligd.
Financiering van infrastructuur
Halverwege juli was er ongeveer 61 kilometer aan verdedigingsinfrastructuur aangelegd. Hiervan bestaat echter slechts ongeveer 10 kilometer uit daadwerkelijke vestingwerken, waarvan in de voorgaande zes maanden slechts één kilometer is voltooid.
Om deze inspanningen voort te zetten, is het Poolse ministerie van Nationale Defensie van plan om in de loop van 2026 ongeveer 150 miljoen euro in het project te investeren.
Langetermijndoelstellingen
Het uiteindelijke doel van het East Shield-initiatief is het beveiligen van bijna 700 kilometer van de landsgrens. Natuurlijke barrières moeten een deel van de grens afschermen, terwijl tussen 400 en 500 kilometer wordt versterkt met kunstmatige verdedigingswerken. (lv)
Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

