Polen ontvangt deze maand de eerste F-35-gevechtsvliegtuigen


Key takeaways

  • Polen versterkt zijn defensiecapaciteiten met de komst van de eerste F-35-gevechtsvliegtuigen later deze maand.
  • Dankzij uitgebreide infrastructuurverbeteringen op de luchtmachtbasis Lask is die klaar om de geavanceerde F-35-vliegtuigen te huisvesten en te ondersteunen.
  • De aankoop ter waarde van 4,6 miljard dollar (3,9 miljard euro) positioneert Polen als een belangrijke NAVO-bondgenoot met toegang tot geavanceerde vijfde-generatie-gevechtsvliegtuigtechnologie.

Polen maakt zich op om later deze maand zijn eerste F-35-gevechtsvliegtuigen te verwelkomen, wat een belangrijke mijlpaal markeert in de modernisering van de luchtmacht van het land. De levering maakt deel uit van een langetermijnovereenkomst met de VS voor 32 geavanceerde F-35A-vliegtuigen. De eerste partij vliegtuigen is al geproduceerd en getest, en Pools militair personeel volgt een opleiding op een Amerikaanse basis in Arkansas.

Voorbereidingen voor de aankomst

De voorbereidingen zijn in volle gang op de luchtmachtbasis Lask, waar het eerste eskader van deze geavanceerde straaljagers zal worden gestationeerd. Kolonel Krzysztof Duda, commandant van de 32e Tactische Luchtmachtbasis, toonde zich enthousiast over de aanstaande aankomst en noemde het een “belangrijk moment” voor de defensiecapaciteiten van Polen.

Hij benadrukte dat de vliegtuigen momenteel worden gebruikt om Poolse piloten en technici in de VS op te leiden, wat een soepel integratieproces in het bestaande luchtmachtstelsel mogelijk maakt.

Strategische aankoop

De basis in Lask, bekend om het gebruik van moderne gevechtsvliegtuigen zoals de F-16, ondergaat een ingrijpende transformatie om plaats te bieden aan de F-35’s. Dat omvat uitgebreide infrastructuurupgrades, waaronder verbeteringen op het gebied van technische systemen, logistiek, communicatie en beveiliging. De VS hebben de gereedheid van de basis in 2025 gecertificeerd, waarmee ze bevestigen dat die in staat is de complexe digitale en gevechtsarchitectuur van de vijfde generatie gevechtsvliegtuigen te ondersteunen.

Polen tekende in 2020 een contract van 4,6 miljard dollar (3,9 miljard euro) voor de F-35’s, waarmee dat een van de grootste defensieaankopen van het land is. De leveringen zullen naar verwachting doorgaan tot 2029, waarbij Polen tegen het einde van 2026 14 vliegtuigen zal ontvangen. De F-35, geproduceerd door Lockheed Martin, is een belangrijk onderdeel van de luchtmacht van de NAVO en is al in gebruik bij verschillende Europese bondgenoten, waaronder het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Finland. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.