Key takeaways
- Zelensky staat voor de keuze sterke Amerikaanse veiligheidsgaranties te accepteren met in ruil het opgeven van Oekraïnes NAVO-ambities.
- Deze garanties zijn bedoeld om Rusland af te schrikken met wapens zoals Tomahawk-raketten. Waterdicht is het wel niet.
- Poetin behoudt aanzienlijke invloed op de situatie.
De toekomst van Oekraïne hangt af van de veiligheidsgaranties die Washington biedt, maar de echte macht ligt bij Rusland. Hoewel Europa zich gemobiliseerd heeft om Oekraïne te steunen, door een coalitie te vormen en troepen toe te zeggen voor na het conflict, heeft het niet de logistieke capaciteit om zonder steun van de VS op te treden.
Zelensky staat voor een cruciale beslissing: sterke veiligheidsgaranties van de VS accepteren in ruil voor het opgeven van Oekraïnes NAVO-aspiraties. Deze garanties worden gepresenteerd als “platina standaarden”, maar komen met een impliciete tijdslimiet, waardoor Zelensky de kans grijpt. De mogelijke opname van Tomahawk kruisraketten, die tot diep in Rusland kunnen inslaan, is bedoeld om toekomstige agressie vanuit Moskou af te schrikken. Het is echter geen waterdichte oplossing.
Vragen bij steun van VS
Zelensky streeft naar juridisch bindende garanties door formele ratificatie door het Amerikaanse Congres en de Senaat om blijvende steun te garanderen, in tegenstelling tot het Memorandum van Boedapest uit 1994, dat niet afdwingbaar is. Hoewel dit meer stabiliteit biedt, neemt het de risico’s niet weg. De interpretatie van artikel 5, het fundamentele NAVO-beginsel van collectieve verdediging, blijft dubbelzinnig.
De Verenigde Staten hebben Oekraïne altijd weloverwogen steun verleend, maar het NAVO-lidmaatschap van Oekraïne geblokkeerd en directe betrokkenheid bij het conflict vermeden. Dit roept de vraag op of Washington zich echt zou inzetten voor directe interventie als Oekraïne opnieuw zou worden aangevallen.
Uiteindelijk is de invloed van Poetin cruciaal voor de uitkomst van het conflict. Dat schrijft Ed Arnold, senior onderzoeker op het gebied van Europese veiligheid bij het Royal United Services Institute, in een opiniestuk voor Politico. Zijn eisen voor een bredere Europese veiligheidsovereenkomst duiden op een verlangen naar meer invloed. Zolang hij zijn houding niet verzacht, blijft de kracht van een Amerikaanse garantie onzeker en onderhevig aan zijn interpretatie. (uv)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

