Nog steeds geen akkoord over overbevolking en grondslapers in gevangenissen


Key takeaways

  • De Belgische gevangenissen zijn overvol met grondslapers tot gevolg.
  • Enkele Vlaamse gouverneurs stellen alternatieven voor gevangenisstraf voor, zoals elektronisch toezicht, en wetgeving die grondslapen in gevangenissen verbiedt.
  • De minister van Justitie is actief op zoek naar oplossingen door te onderhandelen over voorstellen en deze te verfijnen, maar regeringsconsensus blijft moeilijk te bereiken.

Minister van Justitie Annelies Verlinden (cd&v) zegt in Het Nieuwsblad dat er dringend iets moet worden gedaan aan de overbevolking in de Belgische gevangenissen en aan het probleem van veroordeelden die op vrije voeten blijven omdat er nergens plaats is. Daarover is binnen de regering nog steeds geen akkoord bereikt.

Alternatieve oplossingen voorgesteld

De gouverneur van Antwerpen, Cathy Berx, pleit voor wetgeving die het grondslapen verbiedt. Ze stelt dat de provincies niet voldoende bevoegdheden hebben om de overbevolking van gevangenissen tegen te gaan en stelt voor om meer gebruik te maken van elektronisch toezicht als alternatief voor opsluiting. Dit gevoel komt overeen met de zorgen die de dag ervoor werden geuit door Jos Lantmeeters, gouverneur van Limburg.

Het kabinet Verlinden benadrukt haar voortdurende inzet om het probleem van de overbevolking van gevangenissen op te lossen sinds haar aantreden. Ze wijzen op de onderhandelingen in de afgelopen weken over maatregelen die Verlinden heeft voorgesteld, waaronder het vergroten van de gevangeniscapaciteit, het aannemen van extra personeel en het stroomlijnen van het proces voor het vrijlaten van immigranten zonder papieren en gedetineerden.

Op zoek naar consensus

Het uiteindelijke doel is om de achterstand van 3.200 veroordeelden die op gevangenisstraf wachten weg te werken. Consensus over deze voorstellen blijft echter moeilijk te bereiken. Verlinden bevestigt haar engagement om oplossingen te vinden en blijft de voorgestelde maatregelen verfijnen op basis van de lopende besprekingen binnen de regering. De precaire situatie in de Belgische gevangenissen vraagt om snelle actie van de regeringscoalitie.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.