Key takeaways
- De Nederlandse regering gaat de meeste advertenties voor online gokken verbieden om verslaving tegen te gaan.
- Door nieuwe financiële controles moeten spelers die met hoge inzetten spelen hun solvabiliteit aantonen.
- Regelgevers streven naar een evenwichtige aanpak om illegale sites aan banden te leggen zonder extreme straffen op te leggen.
Om de toename van gokverslaving tegen te gaan, bereidt de Nederlandse regering nieuwe wetgeving voor om de beperkingen op digitaal gokken aan te scherpen. Sinds de deregulering van de gokmarkt in 2021 is het aantal mensen dat worstelt met verslaving aanzienlijk toegenomen, wat staatssecretaris Claudia van Bruggen (Kansspelen) ertoe heeft aangezet een reeks beschermende maatregelen voor te stellen, meldt De Telegraaf.
Reclameverbod en financiële controles
Een belangrijk aandachtspunt van het komende wetsvoorstel is de invoering van een vrijwel volledig verbod op reclame voor online gokken. Verder is de regering van plan financiële controles voor gebruikers in te voeren. Door een algemene stortingslimiet in te voeren, zouden spelers die grotere bedragen willen inzetten een “inkomenstoets” moeten ondergaan om aan te tonen dat ze daar financieel toe in staat zijn, wat onder meer inhoudt dat hun schuldenlast wordt gecontroleerd.
Minimumleeftijd
Opvallend is dat de regering heeft afgezien van het verhogen van de wettelijke minimumleeftijd naar 21 jaar, uit vrees dat een dergelijke maatregel jongeren alleen maar naar ongereguleerde, illegale platforms zou drijven.
Impact van marktliberalisering 2021
De ontwikkelingen volgen op aanhoudende kritiek vanuit de Tweede Kamer op de liberalisering van 2021, die de markt liet overgaan van een beperkt systeem – gedomineerd door de Nederlandse Loterij en Holland Casino – naar een systeem waarin tientallen online sites toegankelijk zijn.
Gegevens van de Kansspelautoriteit en het WODC bevestigen de negatieve impact van die verschuiving en laten zien dat er na de wijziging van de regels ongeveer 450.000 nieuwe gokkers op de markt zijn gekomen. Hoewel het kabinet-Schoof de wens had uitgesproken om actie te ondernemen, werden eerdere inspanningen vertraagd door lopend onderzoek.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

