Oekraïne roept zijn westerse partners nog steeds op om heel wat oorlogsmateriaal op te sturen. Nu steeds meer landen westerse tanks doneren, kijkt Oekraïens president Volodymyr Zelensky al vooruit.
Genoteerd: Na de tanks komen de moderne gevechtsvliegtuigen, F-16’s op kop, voor Oekraïne. De Croo houdt de boot meteen af.
- Nu steeds meer landen Leopard 2-, M1 Abrams- of Challenger 2-tanks gaan leveren aan Oekraïne, zet president Volodymyr Zelensky de volgende logische stap. Op de bijeenkomst van partnerlanden op de Amerikaanse luchtmachtbasis in het Duitse Ramstein, zette hij al de deur open voor de levering van gevechtsvliegtuigen. Daarbij lonkt hij vooral naar de F-16: met meer dan 4.500 gebouwde exemplaren zijn ze breed beschikbaar, en verschillende landen zitten volop in de transitie naar de nieuwere F-35. Bovendien zijn in alle stilte de Oekraïense piloten al aan het trainen met die bewuste F-16’s: het is dus redelijk doorzichtig, wat nu volgt.
- Nederland gaf al, via minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra, mee dat de Nederlandse luchtmacht zijn F-16’s wel kan missen. De eerste 26 F-35’s werden al geleverd en zijn in gebruik. Het plan heeft alvast de steun vanuit de Verenigde Staten, dat als bouwheer kan beslissen of een levering doorgaat. Een groep Amerikaanse hooggeplaatste officieren zou al hevig aan het lobbyen zijn om vliegtuigen uit de eigen stocks klaar te maken voor donatie.
- Zelfs als het plan doorgaat, is de kans klein dat snel Belgische F-16’s door het Oekraïense luchtruim kruisen: premier De Croo zette zijn hakken in het zand, op de persconferentie vorige vrijdag, waar de nieuwe militaire steun aan Oekraïne werd aangekondigd: “Die vraag is aan ons land niet gesteld. Dat gaat over het meest complexe wapensysteem dat we hebben in ons land. Die gevechtsvliegtuigen zijn niet iets waarvan je zegt, “we zetten ze morgen op een vrachtwagen, we leveren ze u, en vlieg er maar mee.””
- De Belgische situatie is ook enigszins anders dan de Nederlandse: België bestelde ook al 34 F-35’s, maar de eerste moet nog geleverd worden, later dit jaar. Met andere woorden: ook daar geen overschot. “Defensie heeft die F-16’s nodig voor onze collectieve verdediging van de NAVO. Nederland zit natuurlijk in een iets andere situatie, omdat daar de F-35’s nu al in levering zitten”, zo verklaarde de premier.
(as)