Meerderheid van de Amerikanen vindt Trumps optreden tegen Iran een vergissing


Key takeaways

  • Een meerderheid van de Amerikanen is van mening dat president Donald Trump een fout heeft gemaakt door in te grijpen in Iran.
  • In tegenstelling tot eerdere oorlogen ontbrak het Trumps ingrijpen aanvankelijk aan steun. Het is voortdurend bekritiseerd door burgerslachtoffers en economische gevolgen.
  • Zelfs binnen zijn eigen partij neemt de steun voor de oorlog af, wat de groeiende kloof tussen de regering en de publieke opinie onderstreept.

Uit een recente peiling van de Washington Post, ABC News en Ipsos blijkt dat een aanzienlijke meerderheid van de Amerikanen (61 procent) de acties van president Trump in Iran als een vergissing beschouwt. Dat niveau van afkeuring overtreft de aanvankelijke publieke opinie ten aanzien van zowel de oorlog in Vietnam als die in Irak, die jaren nodig hadden om een vergelijkbaar niveau van impopulariteit te bereiken.

Aanhoudende kritiek

Terwijl eerdere oorlogen aanvankelijk op steun konden rekenen, ontbrak het bij Trumps interventie in Iran vanaf het begin aan consensus. Een peiling van Reuters/Ipsos kort na de start van “Operation Epic Fury” toonde aan dat slechts 27 procent de aanvallen goedkeurde die tot aanzienlijke Iraanse slachtoffers leidden, waaronder topfunctionarissen.

De oorlog blijft kritiek ondervinden door verschillende factoren, waaronder een dubbele luchtaanval op een school waarbij talrijke burgers, waaronder kinderen, omkwamen; de vergeldingsblokkade door Iran van olietransporten via de Straat van Hormuz, wat leidde tot torenhoge benzineprijzen; en Trumps steeds grilliger en agressiever wordende retoriek jegens Iran.

Groeiende verdeeldheid binnen de Republikeinse Partij

Uit de peiling blijkt dat, hoewel 36 procent van de Amerikanen nog steeds van mening is dat de oorlog gerechtvaardigd was, die steun voornamelijk afkomstig is van Republikeinen. Een meerderheid in alle demografische groepen uit bezorgdheid over de mogelijke gevolgen van de oorlog, waaronder verhoogde risico’s op terrorisme, economische recessie en gespannen relaties met bondgenoten.

Bovendien is er zelfs binnen de Republikeinse Partij een groeiende verdeeldheid. Terwijl “MAGA-Republikeinen” de oorlog grotendeels blijven steunen, worden “niet-MAGA-Republikeinen” steeds onzekerder, waarbij bijna de helft het nu als een vergissing beschouwt. Die verschuiving in de opinie werd deels veroorzaakt door de dreigende retoriek van Trump, die zelfs een meerderheid van de Republikeinen van zich vervreemde.

Kloof tussen regering en publieke opinie

De recente getuigenis van minister van Defensie Pete Hegseth in het Congres wijst op een kloof tussen de regering en de publieke opinie. Hij hield vol dat de oorlog brede steun geniet, ondanks bewijs van het tegendeel. Zijn pogingen om de impopulariteit van het conflict te bagatelliseren en vergelijkingen te trekken met langdurigere oorlogen, doen twijfels rijzen over de bereidheid van de regering om naar de publieke opinie te luisteren en de bezorgdheid daarover weg te nemen. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.