Key takeaways
- Japanse leerkrachten in het lager en secundair onderwijs maken de meeste uren ter wereld, veel meer dan de internationale gemiddelden.
- Het lerarentekort wordt een steeds nijpender probleem in Japan: meer dan 40 procent van de schoolhoofden meldt een lerarentekort.
- Ondanks de wereldwijde trend naar AI in het onderwijs, passen Japanse scholen dit amper toe door zorgen over vooroordelen en gegevensprivacy.
Volgens een recent rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) werken leraren in het lager en middelbaar onderwijs in Japan nog steeds de meeste uren ter wereld. Hoewel deze uren sinds 2018 licht gedaald zijn, blijven ze aanzienlijk hoger dan het internationale gemiddelde. Japanse leerkrachten in het basisonderwijs werken gemiddeld 52,1 uur per week, terwijl hun collega’s in het middelbaar onderwijs gemiddeld 55,1 uur werken.
De wereldgemiddelden voor leraren in het basisonderwijs en middelbaar onderwijs zijn daarentegen respectievelijk 40,4 en 41 uur. Het is belangrijk om op te merken dat de lange werktijden in Japan voornamelijk voortkomen uit taken buiten het directe lesgeven, zoals lesplanning, administratieve werkzaamheden en buitenschoolse activiteiten.
Uitdagingen buiten de lesuren
De internationale enquête van de OESO over lesgeven en leren, die sinds 2008 voor de vierde keer is uitgevoerd, verzamelde antwoorden van 200 basisscholen en 200 middelbare scholen per land of regio. Een van de belangrijkste bevindingen is dat Japanse schoolhoofden zich steeds meer zorgen maken over het lerarentekort.
Op basisscholen meldde 40,7 procent van de schoolhoofden een lerarentekort, meer dan het dubbele van het percentage in de vorige enquête. Daarnaast meldde 35,6 procent van de schoolhoofden in het lager secundair onderwijs een lerarentekort, een stijging ten opzichte van de vorige enquête. Deze cijfers liggen boven de algemene gemiddelden voor beide niveaus.
Beperkte AI-integratie
Ondanks de wijdverspreide toepassing van technologie in het onderwijs wereldwijd, meldden Japanse scholen een relatief laag gebruik van artificiële intelligentie (AI) in de klas. Slechts 16 procent van de leerkrachten in het basisonderwijs en 17,4 procent van de leerkrachten in het voortgezet onderwijs meldden dat ze het afgelopen jaar gebruik hadden gemaakt van AI, waarmee Japan onderaan de lijst van deelnemende landen staat. Dit staat in schril contrast met landen als de Verenigde Arabische Emiraten en Singapore, waar meer dan 75 procent van de leerkrachten aangaf gebruik te maken van AI.
Japanse leerkrachten hadden bedenkingen bij de integratie van AI in hun onderwijspraktijk en noemden daarbij bezorgdheid over mogelijke vooroordelen in algoritmen en problemen met de privacy van gegevens. (jv)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

