De liberale legervakbond VSOA heeft minister van Defensie Theo Francken (N-VA) officieel in gebreke gesteld over de verloning van militairen. De vakbond eist dat soldaten voor elk uur betaald worden en dreigt met juridische stappen als er geen gehoor wordt gegeven aan die eis. Het conflict komt voort uit het feit dat militairen binnenkort mogelijk opnieuw in Brussel op straat moeten patrouilleren.
Key takeaways
- Het conflict tussen minister van Defensie Theo Francken (N-VA) en de legervakbonden lijkt te escaleren.
- De liberale vakbond VSOA stelt de minister in gebreke over de verloning van militairen op operatie.
- Zij willen dat militairen elk uur betaald worden, omdat Francken andere voordelen heeft afgepakt van personeel van defensie.
Minister van Defensie Theo Francken (N-VA) ligt al enige tijd in conflict met de legervakbonden. Vroeger was er bij defensie een soort “stilzwijgend sociaal en moreel contract”. Dat stelde dat militairen inderdaad niet alle uren betaald werden, maar dat ze daarvoor wel andere voordelen kregen. Een van de belangrijkste voordelen was dat ze op pensioen mochten op 56 jaar.
Francken wil die pensioenleeftijd optrekken en ook enkele andere zaken aanpassen. Daarover is al langer een sociaal overleg aan de gang. Als compensatie besliste de minister om extra geld vrij te maken. De grootste militaire vakbond ACMP-CGPM heeft sindsdien het akkoord ondertekend, maar drie andere vakbonden bekijken de tekst nog. Midden oktober staat er nieuw overleg gepland.
Straatpatrouilles
Nog voor dat nieuwe overleg gaat de liberale legervakbond VSOA nu in de aanval. Zij dagvaarden minister Francken over de verloning van militairen op operatie. Dat de regering overweegt om militairen opnieuw in te zetten voor straatpatrouilles in Brussel lijkt de druppel. Volgens VSOA-leider Boris Morenville is de huidige situatie onhoudbaar: “Per 24 uur worden militairen maar 12,6 uur betaald, en amper 5 uur tijdens het weekend”.
“Men kan niet van militairen vragen om de veiligheid van burgers te verzekeren zonder elk uur van hun inzet naar waarde te erkennen. Militairen zijn geen tweederangsburgers”, zegt Morenville. Ook de andere defensievakbonden ACOD en ACV steunen de eis.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

