De situatie in Kosovo lijkt nog niet snel te bedaren. De NAVO stuurt nu een 700-koppige flitsmacht, om de lokaal aanwezige NAVO-vredesmacht KFOR te helpen de protesten in te dijken.
Kosovo bezorgt EU en NAVO kopzorgen

Waarom is dit belangrijk?
Eind april vonden lokale verkiezingen plaats in vier gemeenten in het noorden van Kosovo. De etnische Serviërs, die streven naar meer autonomie, of zelfs aansluiting bij Servië, boycotten de verkiezingen; de 3,5 procent burgers die wel opdaagden, bestond vooral uit etnische Albanezen. Toen dus ook drie Albanese burgemeesters werden verkozen, gingen de etnische Serviërs aan het rellen. Daarbij vielen al heel wat gewonden, waaronder ook zeker 25 KFOR-soldaten. KFOR is een internationale vredesmacht onder NAVO-vlag, die voornamelijk bestaat uit Italiaanse en Hongaarse soldaten.In het nieuws: De NAVO stuurt extra soldaten richting Kosovo.
- “Ik heb besloten nog eens 700 soldaten uit de operationele reservemacht uit te rollen in de Westelijke Balkan”, zo verklaarde NAVO-secretaris-generaal Jens Stoltenberg maandag na een ontmoeting met Noors premier Jonas Gahr Store. Daarnaast zal de NAVO nog eens een bataljon op verhoogde staat van paraatheid brengen, standby om in te grijpen waar nodig. De extra troepen moeten de 3.800-koppige KFOR-eenheid helpen de rellen in te perken.
Opvallend: Meestal legt men vanuit Europa de schuld bij Servië, voor het oplaaiende conflict. Dit ligt dit keer net wat anders.
- Het was het regime van Kosovaars premier Albin Kurti die de benoeming van de burgemeesters toch doorzette. Daarmee ging hij in tegen het advies van Amerikaanse en Europese diplomaten. Tegelijk werkte Belgrado hard om de etnische Serviërs op te hitsen, net om zich te verzetten tegen de benoemingen.
- Hun aanhoudende geruzie leverde beide staatshoofden een forse reprimande op vanuit het Westen. Kurti en Servisch president Aleksandr Vucic werden al in maart ontboden bij Europa’s Hoge Vertegenwoordiger voor Buitenlandbeleid Josep Borrell, waar ze een princiepsakkoord sloten om minder te gaan bekvechten.
- Eens terug in de Balkan begon het gesteggel weer, met Kurti die de deur naar meer autonomie voor de steden in het noorden van Kosovo meteen weer dichtgooide. Ook Vucic besloot het dwingende advies van Borrell in de wind te slaan, met de huidige situatie tot gevolg. Borrell roept beide staatsleiders nu opnieuw op om de dialoog nieuw leven in te blazen, en “dringend maatregelen te nemen om de spanningen te doen afnemen”