Key takeaways
- Kim Jong-un bevestigde opnieuw zijn onvoorwaardelijke steun voor de Russische invasie in Oekraïne.
- Duizenden Noord-Koreaanse soldaten werden ingezet om Rusland te helpen in de oorlog, vooral in de regio Koersk.
- De militaire samenwerking tussen Rusland en Noord-Korea wordt als “illegaal” bestempeld door een groep die toezicht houdt op de naleving van VN-sancties.
Kim Jong-un, de leider van Noord-Korea, heeft tijdens een ontmoeting met Sergei Shoigu, de Russische secretaris van de Veiligheidsraad, opnieuw bevestigd dat hij de invasie van Rusland in Oekraïne onvoorwaardelijk steunt. De ontmoeting, die woensdag in Pyongyang plaatsvond, onderstreepte de steeds hechtere relatie tussen de twee naties.
Volgens Noord-Koreaanse staatsmedia sprak Kim zijn steun uit voor de houding en het buitenlands beleid van Rusland in alle cruciale internationale kwesties, waaronder de oorlog in Oekraïne.
Militaire samenwerking
Rapporten geven aan dat Noord-Korea duizenden soldaten heeft ingezet om Rusland bij te staan in zijn conflict met Oekraïne. Vooral in de Koersk regio. Shoigu en Kim bespraken naar verluidt plannen voor de wederopbouw van dit gebied, dat afgelopen zomer gedeeltelijk heroverd werd door Oekraïense troepen.
Ondanks dat Rusland beweert dat het in april de controle over Koersk volledig heeft heroverd, blijft Oekraïne in bepaalde gebieden aanwezig. Tijdens de ontmoeting werd ook gesproken over manieren om de bijdragen van Noord-Koreaanse soldaten die aan de zijde van de Russische strijdkrachten vochten, te erkennen.
Speculaties over het inzetten van Noord-Koreaanse troepen in Rusland doken laat in 2024 op, waarbij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en Zuid-Koreaanse functionarissen Pyongyang ervan beschuldigden de oorlogsinspanningen van Moskou te steunen. Officiële bevestiging van zowel Rusland als Noord-Korea kwam echter pas in april.
Internationale bezorgdheid
Een toezichthoudende groep bestaande uit Zuid-Korea, de VS, Japan en acht andere landen heeft onlangs de militaire samenwerking tussen Rusland en Noord-Korea als “illegaal” bestempeld, onder verwijzing naar een schending van VN-sancties. De groep uitte haar bezorgdheid over het feit dat dit bondgenootschap Noord-Korea in staat stelt om zijn verboden programma voor ballistische raketten te financieren en de vrees wekt dat Rusland geavanceerde technologieën overdraagt om het nucleaire wapenarsenaal van Noord-Korea te verbeteren.
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!