Donkere wolken boven heel het België, aan het begin van de vakantie. Want de inflatie schiet door naar bijna 10 procent, en een pak economen waarschuwt voor de loon-prijsspiraal, die hevig toeslaat in België. De werkgevers dringen aan op ingrepen, om de Belgische concurrentiepositie niet verder te ondermijnen: de loonkloof met de buurlanden wordt anders te groot. Maar dat is een regelrecht taboe voor de vakbonden, en eigenlijk ook voor de regeringspartners.
- Maar kijk: die buurlanden zitten niet stil. In Luxemburg, het enige EU-land naast Malta en België dat zo’n automatische index heeft, besliste de regering van Xavier Bettel, een liberaal met ook socialisten én groenen in de coalitie, uitgerekend deze week om een jaar lang geen indexaanpassingen meer te gaan doen. En dat om de beruchte loon-prijsspiraal te breken. De vakbonden in Luxemburg plannen wel actie.
- De Belgische regering lijkt net in de andere richting te gaan. Uitgerekend gisteren kwam de groene vicepremier Petra De Sutter met een nieuw sociaal akkoord met de vakbonden van de ambtenaren. Die gaat ze tot 7 procent loonsopslag geven, bovenop de index.
- Zelf noemde ze dat “koopkrachtverhoging” in een triomfantelijke tweet. “Na meer dan 20 jaar meer dan verdiend, en dat op een cruciaal moment”, zo klopte De Sutter zich op de borst. Voor de sociale partners, die in een oorlog zitten over de wet van ’96 en extra marge naast de index, kon het alvast tellen als signaal: de staat doet het dus alvast wél, loon verhogen.
- Concreet gaat het vooral om de lagere niveaus, C en D, zoals cipiers of logistiek personeel, die de verhoging echt gaan voelen. Het gaat om hogere eindejaarspremie, de invoering van maaltijdcheques en loonopslag, tot 200 euro bruto per maand.
- Maar die maatregel gaat wel helemaal in tegen een aantal rode lichten van dit moment: de overheidsfinanciën die met een gat van 30 miljard kampen, de compleet oververhitte arbeidsmarkt, en vooral de inflatie die met een loon-prijsspiraal kampt. Maar De Sutter heeft een tegenargument: de 65.000 ambtenaren kregen al 20 jaar geen opslag meer.