Key takeaways
- Amerikaanse functionarissen voeren “diepgaande” handelsgesprekken met de Japanse minister van Economische Revitalisering Ryosei Akazawa.
- Japan stelde voor om meer Amerikaanse landbouwproducten te importeren en de niet-tarifaire belemmeringen voor Amerikaanse auto’s te herzien.
- Premier Shigeru Ishiba stemde in met een persoonlijke ontmoeting met president Trump, gericht op het bereiken van een overeenkomst op basis van ministeriële besprekingen.
De Japanse minister van Economische Revitalisering Ryosei Akazawa voerde uitgebreide handelsgesprekken met Amerikaanse functionarissen in Washington DC over het handelsbeleid van de regering-Trump. Na deze besprekingen, die vier opeenvolgende weken duurden, beschreef Akazawa ze als “diepgaand” en gericht op het vinden van een gemeenschappelijke basis voor een overeenkomst.
Hoewel hij geen onmiddellijke resultaten voorspelde, vooral in het licht van de G7-top en een geplande top tussen Japan en de VS in de marge daarvan, benadrukte Akazawa de voortdurende inspanningen om de Amerikaanse tarieven op Japanse auto’s, staal en aluminium aan te pakken. Hij weigerde te bevestigen of deze eis expliciet werd herhaald tijdens de laatste besprekingen.
Eerdere besprekingen en voorstellen
Tijdens eerdere besprekingen heeft Japan voorgesteld om meer Amerikaanse landbouwproducten te importeren en om de niet-tarifaire belemmeringen voor Amerikaanse auto’s opnieuw te evalueren, in overeenstemming met de verzoeken van de regering-Trump. Japan onderzocht ook samenwerkingsmogelijkheden om de toeleveringsketens voor zeldzame aardmetalen en halfgeleiders te versterken.
Premier Shigeru Ishiba voerde een telefoongesprek met president Trump, waarbij hij instemde met een persoonlijke ontmoeting los van de G7-top. De aandacht zal nu verschuiven naar de vraag of de leiders een overeenkomst kunnen bereiken op basis van de ministeriële besprekingen.
Magneten centraal in handelsdossier
Japan is begonnen met interne beraadslagingen over een voorstel om met de VS samen te werken aan het versterken van de toeleveringsketens voor zeldzame aardmagneten. China domineert momenteel de markt voor deze hoogwaardige magneten, die essentieel zijn voor motoren van elektrische voertuigen en raketsystemen.
Door alternatieve toeleveringsketens onafhankelijk van China te bevorderen, wil Japan vooruitgang boeken in de cruciale handelsonderhandelingen. Deze samenwerking erkent de expertise van Japan in de productie van deze magneten (met een wereldwijd aandeel van 15 procent, vergeleken met de dominante 80 procent van China) en kan de bijdrage van Japan aan de Amerikaanse industrie onder de aandacht brengen en mogelijk leiden tot concessies van de VS op het gebied van tarieven die van invloed zijn op de belangrijkste Japanse automobielsector.