Italië ontvangt eerste Lynx-gevechtsvoertuigen van Rheinmetall


Key takeaways

  • Het Italiaanse leger heeft zijn eerste Lynx-gevechtsvoertuigen ontvangen.
  • De samenwerking tussen Rheinmetall en Leonardo in het Lynx-programma pakt de versnippering in de Europese defensie-industrie aan.
  • De deal biedt beide bedrijven bredere mogelijkheden, waaronder de ontwikkeling van 5 extra Lynx-varianten en de aanschaf van 272 Panther-tanks door het Italiaanse leger.

Het Italiaanse leger heeft de eerste 4 Lynx-gevechtsvoertuigen van Rheinmetall ontvangen, waarmee een omvangrijke order van 1.050 eenheden van start is gegaan.

Samenwerking bevorderen

Björn Bernhard van Rheinmetall beklemtoonde het belang van industriële integratie in Europa en verklaarde dat de huidige fragmentatie van systemen en toeleveringsketens onhoudbaar en potentieel gevaarlijk is. Hij is van mening dat het Lynx-programma dit probleem aanpakt door samenwerking tussen landen te bevorderen.

De levering volgt op een recente defensiesamenwerkingsovereenkomst tussen Italië en Duitsland, die tot doel heeft de fragmentatie te verminderen, standaardisatie te bevorderen, de samenwerking te verbeteren en de Europese defensie-industrie te versterken.

Torentjes

De eerste batch van 5 Lynx-voertuigen zal worden uitgerust met door Rheinmetall geleverde torentjes, terwijl 16 extra eenheden, die tot begin 2027 geleverd worden, zullen worden uitgerust met het Hitfist 30 mm-torentje van Leonardo. De integratie van die Italiaanse torentjes op het chassis van Rheinmetall zal naar verwachting plaatsvinden in de fabriek van Leonardo in La Spezia of bij Iveco Defence Vehicles, dat Leonardo vorig jaar heeft overgenomen.

Roberto Cingolani, CEO van Leonardo, heeft bekendgemaakt dat het Italiaanse leger een optie heeft om nog eens 30 Lynx-voertuigen in dezelfde configuratie aan te schaffen.

Uitbreiding van capaciteiten

De Lynx-deal maakt deel uit van een grotere samenwerking die in 2024 tot stand is gekomen via de joint venture Leonardo Rheinmetall Military Vehicles. Luca Perazzo van Leonardo legde uit dat er een uitgebreid contract zal volgen voor 5 extra Lynx-varianten, die zijn ontworpen om 16 verschillende rollen te vervullen. De prototypes van die varianten zullen tussen 2027 en 2028 worden geleverd, waarmee de weg wordt vrijgemaakt voor serieproductie.

Bernhard beklemtoonde het belang van het samenbrengen van alle capaciteiten van een gepantserde brigade op één technologisch platform. Het Italiaanse leger is ook van plan om via de joint venture 272 varianten van Rheinmetalls Panther-tanks aan te schaffen, waarmee de totale waarde van de deal op 23 miljard euro komt.

SAFE-plan 

Cingolani gaf aan dat de eerste Panther-prototypes tussen eind 2029 en begin 2030 worden verwacht. Opvallend is dat zowel het Lynx- als het Panther-programma nu in aanmerking komen voor opname in het SAFE-plan van de Europese Unie. Die kwalificatie stelt landen die bij de Europese Unie leningen voor defensie-uitgaven aanvragen in staat om middelen aan die voertuigen toe te wijzen, aldus Perazzo.

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.