India overtreft Pakistan in kernkoppen


Key takeaways

  • India bezit nu naar schatting 180 opgeslagen kernkoppen en overtreft daarmee Pakistans geschatte aantal van 170.
  • Pakistan is actief bezig met het ontwikkelen van nieuwe lanceerplatforms en het accumuleren van splijtbaar materiaal, wat een verdere groei van zijn nucleaire voorraad in de komende tien jaar suggereert.
  • De Indiase regering is mogelijk haar beleid aan het ontwikkelen om kernkoppen en overbrengingssystemen in vredestijd van elkaar te scheiden, zoals blijkt uit recente ontwikkelingen zoals raketten in blikken.

Het Jaarboek 2025 van het Internationaal Instituut voor Vredesonderzoek van Stockholm (SIPRI) laat een verschuiving zien in de regionale nucleaire balans. India bezit nu naar schatting 180 opgeslagen kernkoppen en overtreft daarmee Pakistan’s geschatte aantal van 170. Deze ontwikkeling vindt plaats terwijl China een aanzienlijk groter arsenaal van 600 kernkoppen heeft, waaronder 24 kernkoppen die klaar staan voor onmiddellijk gebruik.

India heeft zijn nucleaire capaciteiten de afgelopen jaren gestaag uitgebreid, met name door de introductie van transportabele raketten met geïntegreerde kernkoppen. Deze systemen hebben het potentieel om meerdere onafhankelijk richtbare kernkoppen te dragen en zouden in vredestijd operationeel kunnen worden, wat een aanzienlijke vooruitgang betekent in India’s afschrikkingshouding.

Regionale nucleaire dynamiek

Pakistan is ook actief bezig met het ontwikkelen van nieuwe lanceerplatforms en het accumuleren van splijtbaar materiaal, wat duidt op een verdere groei van zijn nucleaire voorraad in de komende tien jaar. Het rapport vermeldt Operatie Sindoor, en benadrukt hoe de aanvallen van India op nucleair-gerelateerde militaire infrastructuur, in combinatie met verkeerde informatie, het risico vergroot dat een conventioneel conflict escaleert in een nucleaire crisis.

Wereldwijd hebben Rusland en de Verenigde Staten de grootste kernwapenarsenalen van de negen bekende kernwapenstaten, met respectievelijk 5.459 en 5.177 kernkoppen. SIPRI benadrukt dat Rusland, China, India, Pakistan en Noord-Korea allemaal dubbele raketsystemen hebben en deze actief aan het moderniseren zijn.

India’s uitbreidende nucleaire capaciteiten

India’s groeiende voorraad kernwapens wordt toegeschreven aan de zich ontwikkelende nucleaire triade, bestaande uit vliegtuigen, raketten op het land en door kernwapens aangedreven ballistische raketonderzeeërs (SSBN’s). Traditioneel scheidt India kernkoppen van overbrengingssystemen in vredestijd. SIPRI suggereert echter dat dit beleid aan het evolueren is, en noemt recente acties van India, zoals raketten in canisters en afschrikkingspatrouilles op zee, als indicatoren van een mogelijke verschuiving naar de inzet van gekoppelde kernkoppen, zelfs in vredestijd.

Hoewel Pakistan de primaire focus van India’s nucleaire afschrikking blijft, onderstreept het rapport een groeiende Indiase nadruk op capaciteiten gericht op doelen in heel China.

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.