Hongarije trekt miljarden uit voor woningsubsidies


Key takeaways

  • Hongarije trekt 443 miljoen dollar (ongeveer 377 miljoen euro) per jaar uit om de rente op leningen voor starters te subsidiëren.
  • Het huisvestingsprogramma biedt gesubsidieerde leningen tegen een gunstige rente van 3 procent om de financiële lasten voor potentiële huiseigenaren te verlichten.
  • Experts voorspellen dat de huizenprijzen tussen 2027 en 2029 kunnen blijven stijgen, wat Orbans herverkiezingspogingen zou kunnen bemoeilijken.

Geconfronteerd met een moeilijk economisch landschap, gekenmerkt door inflatie en trage groei, voert de Hongaarse premier Viktor Orban een gedurfde strategie uit in de aanloop naar de verkiezingen. Zijn regering is van plan om een aanzienlijk bedrag van 443 miljoen dollar (ongeveer 377 miljoen euro) per jaar te besteden aan het subsidiëren van de rente op leningen voor starters. Dit initiatief is bedoeld om iets te doen aan de snel stijgende huizenprijzen, die een groot obstakel zijn geworden voor veel Hongaren die een eigen huis willen kopen.

Orban, die sinds 2010 aan de macht is in Hongarije, gebruikt deze strategie als onderdeel van een breder pakket economische maatregelen om de Hongaarse economie te stimuleren in de aanloop naar cruciale verkiezingen in 2026. De stijgende kosten van levensonderhoud, nog verergerd door wereldwijde geopolitieke gebeurtenissen zoals de Russische invasie in Oekraïne, vormen een grote uitdaging voor de herverkiezingscampagne van Orban.

Huisvestingsprogramma

Het huisvestingsprogramma biedt gesubsidieerde leningen tegen een gunstige rente van 3 procent, waardoor de financiële lasten voor potentiële huiseigenaren aanzienlijk worden verlicht. Deze interventie zal de Hongaarse overheid volgend jaar naar verwachting ongeveer 4,8 biljoen forint (ongeveer 12 miljard euro) kosten. Hoewel dit initiatief bedoeld is om huizenbezit toegankelijker te maken, voorspellen experts dat de huizenprijzen tussen 2027 en 2029 zouden kunnen blijven stijgen, wat Orbans herverkiezingspogingen zou kunnen bemoeilijken. (fc)

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.