Heeft Apple de AI-trein gemist?

Heeft Apple de AI-trein gemist?
Getty Images

Net als andere techreuzen werd Apple verrast door de lancering van ChatGPT. Maar terwijl concurrenten als Google al snel met hun eigen variant op de proppen kwamen, blijft het bij Apple stil. Dat leidt intern tot bezorgdheid.

Race tegen de klok: Apple zou werken aan een eigen antwoord op ChatGPT, maar ook aan het integreren van meer AI-functionaliteiten in zijn producten. Hoe eerder, hoe beter, beseft het bedrijf.

  • Apple heeft aanzienlijke achterstand opgelopen ten opzichte van Google in zijn reactie op ChatGPT en diens alliantie met Microsoft. Zowel Google als Microsoft voegde generatieve AI toe aan hun zoekmachines.
  • Amazon en Meta hebben eveneens gereageerd op de AI-koorts met de aankondiging van kunstmatige intelligentie-functionaliteiten op hun respectievelijke platforms.
  • De enige zet van Apple: een verbeterd automatisch correctiesysteem in iOS 17. De CEO van het bedrijf, Tim Cook, verzekert echter dat Apple al jaren werkt aan generatieve AI-technologie.

“Grote misser”

Anders bekeken: Die uitspraak is waarschijnlijk een wanhopige poging om investeerders gerust te stellen, want volgens de vaak goed geïnformeerde journalist Mark Gurman van nieuwsdienst Bloomberg werd Apple wel degelijk verrast door de AI-koorts in de industrie. Sindsdien probeert de techreus zijn achterstand in te halen.

  • “Er is veel bezorgdheid hierover en het wordt intern beschouwd als een grote misser”, aldus een bron dicht bij het dossier volgens de journalist.
  • Apple kan zich nog verschuilen achter haar streven naar perfectie om haar achterstand te verklaren. Het bedrijf is immers zelden een pionier en wacht vaak jaren voordat het een trend volgt. Dit is bijvoorbeeld ook het geval bij opvouwbare smartphones.
  • Maar nu zet de techreus uit Cupertino alles op alles. Het bedrijf ontwikkelt zijn eigen groot taalmodel, genaamd Ajax, en test intern zijn chatbot, Apple GPT. Deze creaties moeten kunnen opboksen tegen de concurrentie voordat ze officieel worden aangekondigd, aldus Gurman.

1 miljard dollar per jaar

In de frontlinie: AI-directeur John Giannandrea, software-ingenieur Craig Federighi en Eddy Cue, verantwoordelijk voor Apple Services, leiden de inspanningen. Ze hebben jaarlijks 1 miljard dollar tot hun beschikking om de projecten van Apple tot een goed einde te brengen.

  • Giannandrea leidt de ontwikkeling van de technologie onderliggend aan een nieuw AI-systeem. Het gaat om een aanpassing van de virtuele assistent Siri. De nieuwe versie, aangedreven door generatieve AI, zou volgend jaar klaar moeten zijn. Siri zou dankzij AI betere antwoorden op vragen moeten bieden.
  • Het softwareteam van Federighi hoopt AI toe te voegen aan de volgende versie van iOS. AI zou ook kunnen worden geïntegreerd in de ontwikkelingstools van het bedrijf, om ontwikkelaars te helpen sneller apps te maken.
  • Ten slotte probeert het team van Cue AI toe te voegen aan zoveel mogelijk apps, waaronder Apple Music, met door AI gegenereerde afspeellijsten, maar ook productiviteits-apps zoals Pages of Keynote. Projecten die doen denken aan wat de concurrentie al doet, met name Spotify en Microsoft.

Nog veel vragen: De manier waarop generatieve AI wordt uitgerold, staat nog ter discussie intern. Moet Apple het aanbieden als een volledig geïntegreerde ervaring op zijn apparaten, via de cloud of een mix van beide? De eerste oplossing is sneller en biedt meer privacy, maar de tweede zou meer geavanceerde operaties mogelijk maken.

(evb/ns)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.