De gereputeerde Britse vermogensbeheerder M&G brengt elk jaar een rapport uit over de globale vooruitgang van de duurzame ontwikkelingsdoelstellingen van de VN. “Deprimerende lectuur”, stelt Ben Constable-Maxwell, hoofd Impact Investing, onomwonden over de derde editie van de analyse-nota. Toch zijn er ook lichtpuntjes.
Groen beleggen ondanks ontnuchterend rapport duurzame ontwikkelingsdoelstellingen: “We mogen niet vervallen in defaitisme”

Waarom is dit belangrijk?
In 2015 werd de 'Agenda 2030' goedgekeurd door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Tot het plan behoren 17 algemene ‘Duurzame Ontwikkelingsdoelstellingen’ (‘Sustainable Development Goals’, of: ‘SDG’s’) en 169 specifieke targets die moeten worden gerealiseerd om deze doelen te halen. De lidstaten van de internationale organisatie moeten de SDG’s zelf omzetten in nationaal beleid. Concreet gaat het dan onder meer om investeringen in infrastructuur voor groene energie, kwaliteitsonderwijs en projecten die de rechtsstaat versterken.Het concept: “Wij kijken naar elk van de doelstellingen, elk van de SDG’s, en bekijken of er vooruitgang of achteruitgang wordt geboekt”, zegt Constable-Maxwell in een gesprek met Business AM. “Wij kijken ook naar de gevolgen voor beleggers en vervolgens naar de mogelijkheden om te investeren in zaken die financiering nodig hebben, die kunnen leiden tot betere resultaten voor mensen en de planeet.”
De conclusie(s): “Dit jaar blijkt uit de analyse dat COVID, net als vorig jaar, een enorme tegenslag was voor de hele duurzameontwikkelingsagenda. Het had een enorme impact op onderwijs, gelijkheid tussen de seksen, armoede, het energiesysteem.”
Een van de doelstellingen waarbij de resultaten ronduit teleurstellend zijn, behelst het bekampen van de economische ongelijkheid. “Elk jaar raakt komt meer en meer van ‘s werelds rijkdom in de handen van de zeer rijken”, stelt Constable-Maxwell. “De metriek die we daarvoor volgden is weer slechter geworden. Opnieuw zorgwekkend.”
Minder schone energie
De tweede doelstelling waarbij geen vooruitgang is geboekt, gaat over ‘betaalbare en schone energie’. “Daarbij kijken we naar een vrij eenvoudige maatstaf, namelijk hoeveel van het globale energiesysteem hernieuwbaar is versus hoeveel niet-hernieuwbaar”, legt de Britse investeerder uit.
“In het afgelopen jaar moeten we elk jaar significante verbeteringen zien als we het Klimaatakkoord van Parijs willen respecteren of als we de wereldeconomie koolstofvrij willen maken. Het gebruik van hernieuwbare energie is vorig jaar gedaald en dit jaar is het gelijk gebleven. Het moet elk jaar met twee procentpunten stijgen.”
- De oorzaak: “De oorlog van Rusland in Oekraïne, de inflatie, de voedselzekerheid en vooral de energiezekerheid hebben de politieke focus en vastberadenheid om de emissies aan te pakken op de proef gesteld”, staat te lezen in het verslag.
- Verder: “Duitsland, Italië, de VS en China behoren tot de landen die momenteel hun afhankelijkheid van steenkool – omschreven als de ‘vuilste fossiele brandstof’ – vergroten, terwijl hogere uitgaven voor militaire en nationale veiligheid ook een negatieve invloed hebben op de energietransitie. Niet alleen zijn legers zelf generatoren van enorme koolstofemissies – het Amerikaanse leger stootte in 2017 meer CO2 uit dan heel Zwitserland – maar dit leidt ook tot een andere financiering van de energietransitie en klimaatplannen, en kan de internationale samenwerking bij de aanpak van de klimaatverandering beperken”, concluderen de analisten van M&G.
- Maar: alle negatieve geopolitieke verwikkelingen ten spijt, richten portefeuillebeheerders van M&G zich op investeringen in allerlei energievormen “die een positief milieueffect hebben en toch een financieel rendement nastreven”.
- Zo heeft M&G via zijn investeringsstrategie ‘Catalyst’ onlangs geïnvesteerd in Sun King, een bedrijf dat betaalbare zonne-energie levert aan Afrikaanse huishoudens die geen toegang hebben tot het elektriciteitsnet.
Vooruitgang?
Positief nieuws: “Dit jaar zagen we twee doelstellingen waarvan we denken dat ze daadwerkelijk vooruitgang boeken. Een daarvan is op het vlak van Doelstelling 3: ‘Goede gezondheid en welzijn’. Het vermogen van de wereld om samen te komen om een oplossing te vinden voor de coronacrisis, het vaccinatieprogramma voor COVID, had een geweldig stimulerend effect.”
En: De andere doelstelling waar M&G vooruitgang ontwaart, is SDG 9, die gaat over ‘industrie, innovatie en infrastructuur’. “Een steeds groter deel van de wereld betreedt de digitale economie door toegang tot internet en mobiele telecommunicatie. De metriek die wij daarvoor volgen, wordt elk jaar beter, waardoor steeds meer mensen een beter leven krijgen en economische geëmancipeerd worden.”
Dus: “We mogen niet vervallen in defaitisme”, concludeert Constable-Maxwell. “De SDG’s zijn de meest urgente uitdagingen van de planeet, die voor ons allemaal van belang zijn. Het goede nieuws is dat beleggers steeds meer hun verantwoordelijkheid erkennen, alsook de kansen die duurzame oplossingen kunnen bieden.”
(kg)