Europa hamstert massaal Chinese zonnepanelen

Europa hamstert massaal Chinese zonnepanelen
Een zonnepaneel in China – In Pictures Ltd./Corbis via Getty Images

Volgens een onderzoek van Rystad Energy zijn Europese landen massaal Chinese zonnepanelen aan het importeren. Een grote hoeveelheid wacht nog om geïnstalleerd te worden.

Waarom is dit belangrijk?

Europa wil in sneltempo een energietransitie verwezenlijken. Een van de belangrijkste technologieën die daarvoor gebruikt moet worden, is het zonnepaneel. Sinds 2018 is de hoeveelheid geld die Europa in zonnepanelen pompt verviervoudigd, naar meer dan 20 miljard euro per jaar. Maar door die onstilbare honger naar zonnepanelen ziet men zich genoodzaakt om steeds grotere hoeveelheden uit China te importeren.

In het nieuws: Er bevindt zich voor zo’n 7 miljard euro aan zonnepanelen in de Europese warenhuizen. Het grote merendeel daarvan is afkomstig uit China.

  • In totaal gaat het om zo’n 40 gigawatt (GW) aan capaciteit die klaar is om geïnstalleerd te worden, genoeg om 20 miljoen huishoudens van stroom te voorzien. Dat is tevens ongeveer de hoeveelheid zonnepanelen die gedurende het hele jaar 2022 werd geïnstalleerd in Europa. 
  • Dit jaar zal de import wellicht nog harder stijgen. Volgens Rystad werd dit jaar elke maand aanzienlijk meer uit China geïmporteerd dan een jaar terug. Volgens de energie-analyst zal aan dit tempo het record worden gebroken, en zal 120 GW worden ingevoerd in 2023.
  • Maar slechts 63 GW, net iets meer dan de helft, zal dit jaar effectief geïnstalleerd worden. Dat komt omdat de import zo snel stijgt, dat installateurs het tempo niet kunnen bijhouden.

China domineert

Opvallend: Europa heeft nochtans een doelstelling om tegen 2030 40 procent van de geïnstalleerde capaciteit zelf te produceren.

  • De proportie zonnepanelen die uit China afkomstig zijn, is de voorbije jaren echter zeer snel gestegen, naar maar liefst 91 procent van het totaal in 2022. Tot 2018 was minder dan de helft van alle zonnepanelen die Europa geïnstalleerd had, Chinees.
  • Daar zijn een aantal redenen voor. Eerst en vooral is China de grootste producent in de wereld van zowel zonnecellen als materialen die nodig zijn om die te produceren. 
  • Tegelijkertijd is er een tekort aan materialen in de rest van de wereld, deels door de zeer hoge vraag naar zonnepanelen. Omdat China zijn eigen materialen vervaardigt, kosten Chinese zonnepanelen zo’n 30 procent minder dan westerse.
  • Rystad verwacht wel dat Europa uiteindelijk zelf in staat zal zijn om een grotere hoeveelheid zonnepanelen te produceren. Dat zal gebeuren met behulp van een aantal belangrijke initiatieven, zoals het Green Deal Industrial Plan (GDIP), RePowerEU, en de Net Zero Industry Act.

(ns)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.