Key takeaways
- EU-leiders vermoeden Russische betrokkenheid bij recente drone-invasies waardoor discussies zijn ontstaan over het versterken van de verdediging met een “dronemuur”.
- De Finse premier Petteri Orpo roept op tot een “dronemuur” – een netwerk om vijandige drones op te sporen, te volgen en te neutraliseren.
- Een voorstel om bevroren Russische tegoeden te gebruiken om hulp aan Oekraïne te financieren, heeft geleid tot een debat onder EU-leiders, terwijl het door het Kremlin wordt veroordeeld.
De leiders van de Europese Unie zijn in Kopenhagen bijeengekomen om de groeiende dreiging van Russische drone-activiteiten aan te pakken. Aanleiding voor de bijeenkomst waren de recente inbraken in het Deense luchtruim door ongeïdentificeerde drones, die hebben geleid tot de sluiting van Deense luchthavens.
Verschillende landen hebben Denemarken militaire steun en technologie tegen drones beloofd, terwijl een nationaal verbod op dronevluchten van kracht blijft. Veel EU-leiders hebben met een beschuldigende vinger naar Rusland gewezen voor wat zij beschouwen als flagrante schendingen van het Europese luchtruim, waarmee ze verwijzen naar drone-invasies boven Polen en overvliegende straaljagers boven Estland.
“Dronemuur”
De Finse premier Petteri Orpo heeft de noodzaak van een grotere paraatheid benadrukt door te pleiten voor de oprichting van een “dronemuur” – een netwerk dat ontworpen is om vijandige onbemande vliegtuigen op te sporen, te volgen en te neutraliseren. Hoewel Denemarken Rusland niet expliciet de schuld gaf van de incidenten in zijn luchtruim, suggereerde premier Mette Frederiksen dat er een model van hybride oorlogstactieken aan het ontstaan was, dat een doortastend Europees antwoord vereiste.
De top bood de EU-leiders ook de gelegenheid om een controversieel voorstel te bespreken: het gebruik van bevroren Russische tegoeden om een aanzienlijke lening aan Oekraïne te financieren. Sommige leiders spraken hun steun uit voor dit initiatief, maar anderen bleven voorzichtiger. Het Kremlin veroordeelde het voorstel al snel als “diefstal”.
Calls voor sterkere Europese verdediging
Rusland heeft altijd de verantwoordelijkheid voor incidenten met drones boven Denemarken ontkend, betwist dat zijn gevechtsvliegtuigen het Estse luchtruim zijn binnengedrongen en zei dat het niet van plan was om drones naar Polen te sturen. Desondanks hebben deze gebeurtenissen de oproepen in Europa om de verdediging te versterken en de steun voor Oekraïne in zijn strijd tegen de Russische invasie te consolideren, versterkt.
De Franse president Emmanuel Macron heeft de nadruk gelegd op de noodzaak om preventieve waarschuwingssystemen op te zetten en de samenwerking tussen Europese naties te versterken. De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, die vorige maand voor het eerst het concept van een “dronemuur” voorstelde na drone invallen boven Polen, benadrukte het terugkerende patroon van Russische agressie met als doel de vastberadenheid van Europa te testen en tweedracht te zaaien.
Ondanks het ontbreken van een concreet plan met kosten en logistieke details, heeft het voorstel voor de “drone muur” de steun gekregen van de secretaris-generaal van de NAVO, Mark Rutte, die het zowel opportuun als noodzakelijk vond. Het binnendringen van een drone in het Poolse luchtruim legde de zwakke plekken in de Europese defensiecapaciteit tegen drones bloot. De NAVO zette gevechtsvliegtuigen, helikopters en een Patriot-raketsysteem in om de dreiging tegen te gaan, en slaagde erin verschillende drones neer te schieten.
Kremlin bekritiseert het Europese initiatief
De woordvoerder van het Kremlin, Dmitry Peskov, bekritiseerde het Europese initiatief voor een “dronemuur”, trok een historische parallel en noemde het inherent schadelijk.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

