De regeringsvorming in Brussel raakt nu stilaan toch wat meer op gang. MR en Groen, de twee grootste partijen binnen de twee taalgroepen, spreken weer met elkaar. Maar een oplossing vinden voor de meningsverschillen is niet simpel.
Key takeaways
- Van den Brandt en Leisterh willen eerst samen inhoudelijke afspraken maken. Pas daarna zal Van den Brandt verder gaan met het zoeken naar een meerderheid.
- Vooral mobiliteit ligt op tafel. Groen wil vermijden dat er over Good Move ook gestemd wordt zoals over de LEZ-uitbreiding.
- Uiteindelijk draait het om vertrouwen tussen MR en Groen, wat nog altijd moeilijk is.
In het nieuws: David Leisterh (MR) en Elke Van den Brandt (Groen) werken aan een “kader”.
- In Brussel moeten beide taalgroepen zoeken naar een meerderheid. Langs Franstalige kant vond formateur Leisterh die bij MR, Les Engagés en PS. Van den Brandt had langs Nederlandstalige kant minder succes. Een meerderheid tussen drie partijen kan alleen tussen Groen, Vooruit en Team Fouad Ahidar. Maar tegen die laatste spraken MR en Les Engagés een veto uit. Een meerderheid met vier partijen is lastig: de Nederlandstalige groep heeft maar recht op drie posten in de Brusselse regering. Cd&v wilde niet de partij zijn die niets kreeg.
- De Franstaligen waren de Nederlandstalige impasse beu en wilden beleid maken. Zonder verder overleg dienden de drie partijen voorstellen in om de uitbreiding van de lage-emissiezone (LEZ) uit te stellen tot 2027. Doordat er een Franstalig overwicht is, werd dat ook goedgekeurd in het Brussels Parlement. Van den Brandt vond dit een vertrouwensbreuk en staakte haar formateursopdracht. Ahidar kreeg het initiatiefrecht, maar raakte ook niet verder.
- Maar ondertussen groeide het besef dat de situatie opgelost moet raken. Afgelopen week zaten Leisterh en Van den Brandt voor het eerst sinds lange tijd samen voor overleg. De beiden kwamen overeen om eerst een “kader” uit te werken over de werking van de toekomstige Brusselse regering. Pas daarna zal Van den Brandt verder zoeken naar een meerderheid langs Nederlandstalige kant.
Onderhandelen over het labeltje
De details: Van den Brandt is bereid om te praten over mobiliteit.
- Het stuk rond de LEZ-zone is dus op onconventionele en drastische wijze opgelost. Maar tegen de achtergrond sluimert er nog een ander probleem: Good Move, het Brusselse mobiliteitsplan dat Van den Brandt als schepen van Mobiliteit bedacht.
- MR wil eigenlijk af van Good Move. “We laten mobiliteit niet meer over aan de Nederlandstaligen. Ik heb een aantal oplossingen om Good Move te begraven”, zei voorzitter Georges-Louis Bouchez (MR) al in juni. Hij stelde voor om na de stemming over de LEZ-zone er ook eentje te houden over Good Move, zodat er snel komaf mee gemaakt zou worden.
- Zo’n vaart loopt het niet: de dialoog tussen Van den Brandt en Leisterh moet dergelijke acties voorkomen. Van den Brandt beseft dat er iets moet veranderen. Ze blijft achter de principes van het plan staan, maar denkt aan een andere invulling met een andere naam. “Over de methode en welke sticker je erop plakt, willen we wel onderhandelen, maar over de principes die aan de basis van het mobiliteitsplan liggen, zullen we blijven vechten”, zegt het kabinet van Van den Brandt aan Bruzz.
- “We hebben in het verleden al aanpassingen gedaan aan de circulatieplannen. De standpunten liggen minder ver uit elkaar dan bepaalde mensen laten uitschijnen”, gaat men verder. “Uit het gesprek van deze week voelen we wel bereidheid om het gesprek aan te gaan. (…) We willen onze voorwaarden eerst duidelijk maken aan MR. Het gaat over de manier van werken, want we willen voor Good Move geen herhaling van het LEZ-debacle”.
Het vertrouwen zoeken
Om te volgen: Het gaat inderdaad meer over vertrouwen dan over de inhoud.
- “Ik zeg niet dat het gemakkelijk is. Er zijn nog veel verschillen te overbruggen, maar we moeten vooruit. Groen zal blijven vechten voor alles wat ze waard is”, haalde Van den Brandt aan in De Zevende Dag.
- Maar volgens Steven Van Garsse, politiek journalist bij Bruzz, is zo’n overbrugging niet evident. Tegenover Radio 1 zegt hij dat er “nog veel zal moeten gebeuren om dat vertrouwen te herstellen”.
- “Groen vreest dat de stemming over de LEZ een precedent zou kunnen zijn voor de hele legislatuur, vooral naar het einde toe. Dan kan Groen zelf niet meer wegen op het beleid”, analyseert Van Garsse. “Leisterh kan wel garanties geven, maar wat zijn die waard? In de politiek gaat het ook over vertrouwen”.
- Van Garsse denkt ook dat Bouchez en Van den Brandt eens met elkaar moeten spreken. Hij noemt de inmenging van de MR-voorzitter in de Brusselse formatie “ongezien”. “Zij zullen eens diep in elkaars ogen moeten kijken voor dat vertrouwen terug is”, stelt hij.