Een nieuwe dreun voor Open Vld in de peilingen, stemmenkanon Bart Tommelein (Open Vld) past voor de lijst

Een nieuwe dreun voor Open Vld in de peilingen, stemmenkanon Bart Tommelein (Open Vld) past voor de lijst
Bart Tommelein (Open Vld) – ERIC LALMAND/BELGA MAG/AFP via Getty Images

Wederom slechte peilingen voor de Open Vld. Als gevolg daarvan zal boegbeeld Bart Tommelein niet op een lijst gaan staan. Vervelend voor de liberalen, want Tommelein geldt als stemmenkanon.

  • Dat de presidentiële campagne van premier De Croo voorlopig niet aanslaat, is een open deur intrappen, bij de Vlaamse liberalen. Want terwijl de eerste minister volop in gang is geschoten, onder meer met zijn boek “Waarom het beste nog moet komen”lijkt het in de peilingen alleen maar slechter te gaan.
  • Dat blijkt uit een bevraging van HLN/VTM/Le Soir/RTL bij telkens 1.000 respondenten in Vlaanderen en Wallonië, met een foutenmarge van 3,1 procent. In Brussel waren er 600 respondenten met een foutenmarge van 4 procent: dat maakt dat de scores voor de Vlaamse partijen daar irrelevant zijn.
  • De algemene lijnen in andere peilingen worden bevestigd: Vlaams Belang blijft de grootste met 25,1 procent, in een lichte achteruitgang met de vorige peiling. N-VA is de tweede partij, met 22 procent een stijging van 1,8 procent, maar nog altijd ver onder hun kiesresultaat van 25 procent. Samen hebben beiden wel een meerderheid in zetels in het Vlaams Parlement.
  • De socialisten van Vooruit maken een dipje, tot 13,8 procent van de stemmen: de gouden tijden van Conner Rousseau (Vooruit) lijken wat weg. Cd&v boert nog altijd fors achteruit ten opzichte van de verkiezingen en nu ook van vorige peilingen: 11,7 procent. Groen veert wat recht, naar 9,2 procent, maar blijft nog altijd kleiner dan PVDA met 9,7 procent. 
  • De mokerslag was andermaal voor Open Vld, dat de laagste score ooit optekent in een nationale peiling: nauwelijks 7,1 procent. Dat maakt dat het in onder meer Antwerpen en Limburg geen zetels haalt, wat vorige peilingen ook aanwezen.
  • De malaise in de partij blijft groot: al eerder schreven we dat Bart Somers (Open Vld), die uit de Vlaamse regering trok om zich op Mechelen te focussen, dreigt om niet op de lijst te gaan staan in Antwerpen, uit onvrede.
  • In West-Vlaanderen is dat alvast het geval: een boegbeeld en voormalig minister, Bart Tommelein (Open Vld), zal niet op de lijsten opduiken van de Vlaamse liberalen. Dat bevestigen hoge bronnen. 
  • Dat is opvallend, omdat Tommelein toch geldt als een stemmenkanon. Hij staat bovendien dicht bij Jasper Pillen (Open Vld), die de Vlaamse lijst trekt. Maar het echte conflict zit tussen hem en Vincent Van Quickenborne (Open Vld), die destijds lijnrecht tegenover Tommelein kwam te staan, bij de voorzittersverkiezingen in de partij in 2020. Van Quickenborne steunde toen heel expliciet Egbert Lachaert (Open Vld), tegen z’n provinciegenoot Tommelein.
  • Nu is te horen dat “Quick zijn afspraken niet nakomt”, in de lijstvorming. Hoe dan ook focust Tommelein op z’n stad, waar hij een duel om de sjerp moet uitvechten met John Crombez (Vooruit). Tommelein leidt een stadslijst, die breder gaat dan zijn eigen liberalen: heel gelijklopend met Mathias De Clercq (Open Vld) in Gent. Beiden zijn al langer voorstander om de partijpolitiek open te gooien, en een brede centrumpartij te maken.
  • Lastig bovendien voor de huidige leiding van Open Vld is wel dat er van bij de jongeren van de Vlaamse liberalen vernietigende analyses naar buiten komen, over de lijstvorming.
    • “Peilingen zijn helder: Open Vld overtuigt niet. Een totaal vernieuwde partij is nodig. Dat begint bij nieuwe gezichten lanceren. Liberalen wiens principes overeind staan. Dit kan nog. Lijstvorming is bezig. Kies voor een nieuwe generatie liberalen. Dan heeft deze partij een toekomst”, zo haalde Sepp Tyvaert, de voorzitter van Jong Vld, uit op X.
    • “De liberale families die tot ons verleden behoren en een grote rol hebben gespeeld, hebben vandaag de macht niet meer in handen. Ze moeten ook beseffen dat ze niet meer aan de touwtjes trekken en moeten de baan ruimen voor gedreven, geëngageerde jongeren”, zegt oud-voorzitter van Jong Vld Tess Minnens in Het Laatste Nieuws.
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.