Europese Centrale Bank moet meer renteverhogingen doorvoeren, meent bestuurslid Isabel Schnabel

Europese Centrale Bank moet meer renteverhogingen doorvoeren, meent bestuurslid Isabel Schnabel
Bestuurslid van de ECB Isabel Schnabel. (Pier Marco Tacca/Getty Images)

De Europese Centrale Bank (ECB) moet meer renteverhogingen doorvoeren, ondanks de fragiele staat waarin de economie zich nu al bevindt, meent bestuurslid Isabel Schnabel. 

Dat zou volgens Schnabel, die donderdag met de Duitse nieuwswebsite t-online sprak, de enige manier zijn om de torenhoge inflatie op het continent te drukken. Die bedroeg in augustus in de eurozone 9,1 procent, het hoogste cijfer sinds de euro werd geïntroduceerd en bijna het vijfdubbele van het beoogde doel van de ECB. De centrale bank mikt normaal gezien op een inflatie van 2 procent. 

Die renteverhogingen zouden echter een negatief effect hebben op de economische activiteit in de eurozone. Doordat geld lenen duurder wordt, geven consumenten minder uit, waardoor de inflatie omlaag moet door een dalende vraag naar goederen. Volgens Schnabel is de kans nu al groot dat de economie binnen de zone zal stagneren, maar door meer renteverhogingen groeit de kans op een recessie.

Uitgangspunt “zeer laag”

Dat is een risico dat de ECB moet nemen, meent de havikse Schnabel. Volgens het bestuurslid is de piek van de inflatie mogelijk immers nog niet bereikt en zal die pas in 2024 terug aanzienlijk kunnen dalen. Begin september verhoogde de ECB de rente om die reden al eens met 75 basispunten, de grootste renteverhoging sinds de oprichting van het orgaan in 1998.

“Een dreigende recessie zou een drukkend effect hebben op de inflatie”, vertelde Schnabel. “Natuurlijk houden we daar rekening mee bij het kalibreren van ons monetair beleid. Het uitgangspunt van de rente is echter zeer laag, dus het is duidelijk dat we de rente moeten blijven verhogen.” 

Op weg naar een recessie?

De dreiging van een grootschalige recessie in Europa, maar ook andere delen van de wereld, begint steeds meer economen angst in te boezemen. Nouriel Roubini, de econoom die de financiële crisis van 2008 correct voorspelde en ook wel eens ‘Dr. Doom’ wordt genoemd, verwacht dat grote delen van de wereld eind dit jaar in een recessie zullen terechtkomen.

Ook Deutsche Bank ziet het niet rooskleurig in. Volgens de financiële instelling zal de eurozone in een diepe recessie terechtkomen, blijkt uit berichtgeving van Bloomberg. De economische situatie wordt er niet beter op door de energiecrisis: de prijs van gas en olie bereikte dit jaar enorme hoogtes, nadat de toevoer uit Rusland afnam als gevolg van de oorlog in Oekraïne.

Het zal echter nog even wachten zijn of de ECB de rente daadwerkelijk zal verhogen. De volgende vergadering daarrond vindt in oktober plaats. Volgens Schnabel is de kans groot dat de centrale bank dan een nieuwe renteverhoging doorvoert, maar ze voegt daar wel aan toe dat ze niet kan voorspellen met hoeveel basispunten. Ook kan Schnabel nog verdere verhogingen niet uitsluiten. “We beslissen vergadering per vergadering, op basis van een beoordeling van alle economische en inflatiegegevens.”

(bg)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.