Het is een heuse lobby- en PR-machine geworden, de ‘Statiegeldalliantie’, zo heetten ze ook letterlijk: gemeenten, organisaties en bedrijven die statiegeld op blikjes en flessen willen in België en Nederland.
In Vlaanderen lijkt dat nu te lukken, want de minister van Omgeving Zuhal Demir (N-VA) maakt de bocht. De N-VA was altijd wat terughoudend over zo’n maatregel, terwijl cd&v, via haar lokale burgemeesters, maar zeker de oppositie van Groen en Vooruit veel meer actie voerden om het erdoor te krijgen. Een voorstel van de oppositie in die zin werd deze legislatuur nog weggestemd.
Het was de vorige minister van Omgeving, Joke Schauvliege (cd&v), die in de Vlaamse regering van Geert Bourgeois (N-VA) de zaak op de lange baan schoof: als tegen 2023 het zwerfaval niet met 20 procent zou verminderen, zou het er komen. De huidige regering nam die deal over, in het regeerakkoord.
Maar Demir wacht niet, en neemt de vlucht vooruit: ze wil het nu al invoeren. “Die -20 procent was het doel, maar dat is geenszins in het vooruitzicht. We moeten de volgende stap dus nemen in de Vlaamse regering”, zo lichtte ze toe. Het dossier is al voorbereid in de regering, zo is te horen.
Uiteraard zou België niet België zijn, als het er toch niet zo snel zal komen: net als voor het rekeningrijden, is het voor statiegeld wat absurd om het enkel in Vlaanderen te doen. Overleg met het Brusselse en Waalse gewest moet nu volgen, om te zien of zij meegaan. Met zowel Groen als Ecolo in die regeringen zou dat in principe moeten kunnen, maar uiteraard zijn ook daar andere coalitiepartners in het spel. Tegen 2025 zou het, als alles goed gaat, dan ingevoerd worden.
Overigens ook genoteerd: Demir gaf haar primeur gisteren bij de nieuwe talkshow van Gert Verhulst, op Play4.
Politici komen graag langs bij de laagdrempelige Verhulst, die niet bepaald politici tegen de muur plakt in zijn vraaggesprekken. Verhulst nam overigens een wat rommelige start met zijn ‘Tafel van Vier’: hij moest zich gisteren na één uitzending al excuseren aan zijn kijkers, voor het meermaals gebruiken van het n-woord, in de aflevering van maandag.
De talkshow scoort voorlopig matig in de kijkcijfers, met 200.000 Vlamingen die live kijken. Maar mathematisch maakte Demir alvast toch de logische keuze, de rivaliserende talkshow ‘De Afspraak’ op Canvas haalde maandag amper 140.000 kijkers.