De prijs van jade is de afgelopen maanden gestegen door een coup in Myanmar en COVID-maatregelen. Dat hebben Chinese beleggers opgemerkt.
De lopende machtsstrijd tussen Amerikaanse en Chinese regelgevers op Wall Street en de vaak draconische “Zero COVID”-maatregelen van China houden lelijk huis op de aandelenmarkten van de Aziatische supermacht.
De CSI 300, een belangrijke Chinese aandelenindex van de 300 grootste A-aandelen die worden verhandeld op de beurzen van Shanghai en Shenzhen, zakte op een jaar tijd al met 15 procent. De Hang Seng-index die de beurs van Hongkong volgt, noteerde in diezelfde periode een daling van 13 procent.
Daarnaast kreeg de bedrijfsobligatiemarkt de afgelopen maanden ook verschillende klappen. Een reeks gigantische vastgoedontwikkelaars werd verschillende keren in gebreke gesteld door belangrijke geldschieters. De Chinese vastgoedprijzen, die decennialang de bouwwoede en economische groei van China aandreven, daalden al 10 maanden op rij. Regelgevers zijn koortsachtig op zoek naar manieren om de schuldniveaus van ontwikkelaars te limiteren en verdere hypotheekverstrekking een halt toe te roepen.
Aanbod van jadeiet knelt
Chinese beleggers zijn echter flexibel en dumpen vastgoed al voor een betere belegging. “Beleggers moeten nagaan hoe zij kunnen diversifiëren. Veel beleggers zullen jade en jadeiet zien als onderdeel van de allocatie van hun activa”, zegt Will Wang van de Hongkongse branche van VP Wealth Management aan Financial Times.
Myanmar produceert zo’n 70 tot 90 procent van de wereldvoorraad van het appelgroene mineraal jadeiet. Dat pyroxeen is zeldzamer en waardevoller dan de twee soorten jadegesteente die in onder andere China worden ontgonnen en zowel de kleur groen als bruin, zwart of wolkenwit kunnen hebben. Jadeiet wordt grotendeels verkocht aan Chinese kopers en markten in Zuidoost-Azië.
Impact Myanmarese coup
De coup in Myanmar van vorig jaar, opeenvolgende Amerikaanse sancties en COVID-maatregelen hebben de voorraad van jadeiet fors beperkt. Hierdoor zijn de prijzen van juwelen die jade gebruiken de lucht in geschoten, wat het een aantrekkelijke investering maakt.
“De productie van jadeiet neemt af. De waarde van jadeiet zal zeker stijgen”, weet Tommy Chan, een Hongkongse ondernemer die minder dure juwelen, bezet met jade, verkoopt aan prijzen van zo’n 10.000 tot 25.500 euro.
(ns)