Key takeaways
- China weigert deel te nemen aan trilaterale onderhandelingen over nucleaire ontwapening met de Verenigde Staten en Rusland.
- China handhaaft zijn kernwapenarsenaal uitsluitend voor zelfverdediging en houdt vast aan een no-first-use beleid.
- De grootste kernmachten, zoals de VS en Rusland, dragen de hoofdverantwoordelijkheid voor wereldwijde inspanningen op het gebied van nucleaire ontwapening.
China heeft oproepen om deel te nemen aan trilaterale onderhandelingen over nucleaire ontwapening met de Verenigde Staten en Rusland afgewezen. Het land noemde het voorstel “onredelijk en onrealistisch”. Een woordvoerder van het Chinese Ministerie van Buitenlandse Zaken wees erop dat China’s nucleaire capaciteiten veel minder zijn dan die van de Verenigde Staten en Rusland.
Strategische verschillen
De woordvoerder benadrukte de duidelijke verschillen tussen China en de andere twee landen wat betreft de strategische veiligheidsomgeving en het nucleaire beleid. China houdt vast aan een strikt no-first-use beleid voor kernwapens. Het land ziet zijn kernwapenarsenaal uitsluitend als afschrikmiddel voor zelfverdediging. Peking heeft verklaard dat het niet zal deelnemen aan een wapenwedloop met andere landen.
Verantwoordelijkheid ligt bij de grootmachten
De woordvoerder maakte duidelijk dat landen met de grootste nucleaire voorraden een grotere verantwoordelijkheid hebben in de wereldwijde inspanningen voor nucleaire ontwapening. De verklaring kwam als reactie op uitspraken van Amerikaans president Donald Trump, die zei dat hij nucleaire wapenbeheersing besprak met de Russische president Vladimir Poetin en China daarbij wilde betrekken.
In de aanloop naar een ontmoeting met de Zuid-Koreaanse president wees Trump op het belang van denuclearisatie als hoofddoel. Hij zei dat Rusland bereid was om deel te nemen en was optimistisch over de mogelijke betrokkenheid van China. Trump accentueerde de immense kracht van kernwapens en de dringende noodzaak om de verspreiding ervan te voorkomen.
Regionaal verdrag in Zuidoost-Azië
Ondertussen meldde de minister van Buitenlandse Zaken van Maleisië vorige maand dat China binnenkort een verdrag voor Zuidoost-Azië zal ondertekenen. Dit verdrag verbiedt kernwapens in de regio, zodra alle benodigde documenten zijn afgerond.
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!
(ns)

