Key takeaways
- De Chinese export van zeldzame aardmagneten is in september gedaald, waardoor de bezorgdheid over mogelijke verstoringen van de toeleveringsketen is toegenomen.
- Analisten vrezen dat de exportbeperkingen als hefboom kunnen worden gebruikt in handelsonderhandelingen, met name tegen Amerikaanse defensieaannemers.
- De timing van de nieuwe exportbeperkingen valt samen met het aflopen van het huidige handelsbestand tussen de Verenigde Staten en China.
De bezorgdheid over mogelijke verstoringen van de wereldwijde toeleveringsketens neemt toe nu de Chinese export van zeldzame aardmagneten in september is gedaald. De daling heeft opnieuw de vrees aangewakkerd dat China, ’s werelds grootste leverancier van deze essentiële onderdelen die in een breed scala aan producten worden gebruikt, van militaire apparatuur tot consumentenelektronica, zijn dominante positie zou kunnen gebruiken om een strategisch voordeel te behalen in handelsbesprekingen.
Zorgen over exportbeperkingen
De daling van de export volgt op een periode van verhoogde controle door de Chinese autoriteiten op exportvergunningen voor zeldzame aardmagneten. Analisten wijzen op overeenkomsten tussen de huidige situatie en de handelsspanningen in april, toen China exportbeperkingen oplegde voor verschillende zeldzame aardmetalen, wat gevolgen had voor wereldwijde autofabrikanten.
Hoewel China volhoudt dat de recente uitbreiding van de exportvergunningsvereisten in lijn is met andere grote economieën en voor civiel gebruik is, blijven experts bezorgd. Zij vrezen dat deze maatregelen opnieuw gericht zullen zijn tegen Amerikaanse defensiebedrijven door hun toegang tot cruciale materialen te beperken. Dergelijke acties zouden niet alleen de productie verstoren, maar ook de bezorgdheid over de veiligheid van toeleveringsketens en de afhankelijkheid van China voor essentiële industriële inputs vergroten.
Invloed op specifieke markten
Uit de gegevens blijkt dat de export van zeldzame aardmagneten in september met 6,1 procent is gedaald ten opzichte van augustus, waarmee een einde is gekomen aan een stijgende trend van drie maanden. Vooral de export naar de Verenigde Staten daalde met 28,7 procent, terwijl de export naar Vietnam aanzienlijk steeg.
Hoewel president Trump heeft aangegeven dat hij het verhogen van de tarieven kan uitstellen als China zich ertoe verbindt om Amerikaanse sojabonen te kopen, blijft Peking bij zijn standpunt met betrekking tot de nieuwe exportbeperkingen. De maatregelen zullen naar verwachting van kracht worden kort voordat het huidige handelsbestand tussen de twee landen afloopt.
Economen waarschuwen dat de handelswrijvingen tussen de VS en China een hardnekkig probleem kunnen worden, dat de wereldwijde markten en toeleveringsketens waarschijnlijk nog jaren zal beïnvloeden. (uv)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

